Reklama
 
Reklama
Reklama

Den svatého Valentýna

Nelze si nevšimnout, že již koncem ledna a začátkem února se výkladní skříně obchodů plní červenými srdíčky, růžemi a zamilovanými pohlednicemi. Ano, jistě víte, že to znamená blížící se Den sv. Valentýna.

Den svatého Valentýna (obrázek)

12. 2. 2024 –  Jedni se ho už nemohou dočkat, jiní ho zarputile odmítají. Tento svátek bývá mylně považován za americký, ale ve skutečnosti má kořeny už ve starověkém Římě. Dnes se i kvůli komerčním důvodům rozšířil prakticky do celého světa.

Původ svátku

Ve starověkém Římě existoval svátek zvaný Lupercalia. Jednalo se o jakousi loterii lásky. V předvečer se do tzv. urny lásky vložily lístečky se jmény dívek. Mladíci potom lístečky tahali. Dívka, jejíž jméno si chlapec vytáhl, se měla stát jeho milenkou po celý rok.

Samotný Den svatého Valentýna vznikl až díky knězi Valentýnovi. Císař Claudius II. zakazoval svým vojákům, aby se oženili. Bál se, že by pak chtěli zůstat doma a nešli do boje. Valentýn jeho rozkazu neuposlechl a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a popraven právě 14. února. Svátek Luprecalia splynul s oslavami umučení svatého Valentýna. Tím vznikl dnešní Valentýn, který je slaven 14. února.

Jak se sv. Valentýn slaví dnes?

Valentýn se nyní týká zamilovaných párů prakticky od školky. Vzájemně si posíláme tradičními „valentýnky“ (zamilovaná přáníčka), pánové kupují květiny ve velkém, sháníme roztomilé plyšáky a bonboniéry. Celý večer bývá zakončen romantickou večeří při svíčkách.

Víme, že se nejedná o náš svátek, přesto zkuste vzít Valentýna na milost. Je přeci hezké někomu ukázat, že ho máte rádi, i když by to tak nemělo být jenom v tento den!

Článek pro vás připravila kartářka Hanka.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Starobylé tajemství svátku čarodějnic Starobylé tajemství svátku čarodějnic

Noc ze 30. dubna na 1. května je vskutku nocí magickou. Ve vesnicích se rozhoří ohně - je totiž večer...

Celý článek »