Reklama
 
Reklama
Reklama

Biologický rok

Stravujte se v souladu s ročními dobami podle moudrosti starých Číňanů a udržte si vždy skvělou kondici!

Biologický rok (obrázek)

18. 5. 2020 –  Čínská teorie stravování

Věděli jste, že naše tělo prožívá rok ve svém vlastním rytmu? Jsme vnitřně naladěni na rytmus přírodního cyklu a ročních dob, ale tento rok není zcela totožný z kalendářním rokem. Pro jejich odlišení se našemu vnitřnímu ročnímu rytmu někdy říká „ biologický rok“. Víte, jak funguje a co je potřeba si v každé roční době hlídat?

Nauka o biologickém roce pochází ze starobylé čínské medicíny. Protože se však Čína nachází v podobných zeměpisných šířkách mírného pásma jako my, jsou tyto znalosti platné i pro nás!

Jarní zdravá očista

Biologický rok se začíná jarním obdobím, které ovšem podle tohoto systému začíná o něco dříve než kalendářní jaro - a to již v polovině února. To je taky doba, na kterou připadá příchod čínského nového roku. Jaro je v ročním cyklu obdobím znovuzrození a přílivu nové energie.

Zároveň je ovšem náš organismus náchylnější k oslabení, a proto potřebuje zvláštní pozornost a péči. Jarní období je jako stvořené pro očistné kúry a půst. Pijte čaje na pročištění krve, které vám pomohou zbavit organismus toxinů. Podle čínské medicíny je na jaře vhodné jíst naklíčené obilniny a luštěniny doplněné saláty z prvních jarních listů jedlých bylin a zeleniny.

Lehké a šťavnaté léto

Léto je v čínské teorii biologického roku obdobím aktivity a růstu. Začíná se s příchodem června, a vymezuje se ještě období zvané „pozdní léto“, které přivítáme již v polovině července. Během obou částí léta dávejte přednost lehké stravě, jezte hodně čerstvé zeleniny, hlavně té šťavnaté, jako jsou třeba rajčata nebo okurky, skvělé osvěžení jsou i melouny. Nezatěžujte své tělo a nerozptylujte ho od aktivity těžce stravitelnými pokrmy.

Podzimní oslava úrody

Podzim se začíná podle této teorie již v polovině srpna, a je to další období po jaru, kdy je tělo náchylnější k oslabení. Podzim přináší tělu odpočinek po letním vrcholu aktivity, a zároveň je potřeba nasbírat a uskladnit energii na zimu, takže přichází čas pro výživnější jídla. Je to čas oslavy nové úrody, takže si to můžeme vychutnat naplno! Na podzim se hodí jíst jablka, hrušky a další ovoce, z těch exotičtějších třeba pomeranče, banány či mandarinky. K tomu přidejte kaštany, med, sezam a mléčné výrobky, a je z toho zdravá hostina jako vyšitá!

Zimní pikantní odpočinek

Zimní období se podle čínského biologického roku začíná již v polovině listopadu a jsou to tři měsíce klidu a odpočinku. Pro tělo je kritická především závěrečná fáze zimy a její přechod do jarního období. V jídelníčku si můžete v zimním období dopřát více masa, ohřát tělo česnekem, cibulí, zázvorem a pepřem, a doplňte to listovou zeleninou, jako jsou například různé druhy zelí.

Tak co, zkusíte se naladit na koloběh roku a přizpůsobit ročním dobám svůj jídelníček? Věřte, že budete příjemně překvapeni!

Článek pro vás připravila astroložka Michaela.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Talent vašich dětí podle znamení Talent vašich dětí podle znamení

Každé znamení má jiné schopnosti a vlohy. Když u svých ratolestí podpoříte to, v čem jsou dobří podle...

Celý článek »