Reklama
 
Reklama
Reklama

Být ženou: Svátek MDŽ

Být ženou znamená vědomě na sebe vzít úděl. Stát se matkou, partnerkou muže, tvořitelkou domova, pečovatelkou, uzdravovatelkou, láskyplnou bytostí. Ale také to znamená být spoluživitelkou rodiny, profesionálkou v oboru, vědkyní, umělkyní, političkou, bojovnicí... Být ženou znamená opravdu hodně. A je nutné, aby to ženy i muži věděli.

Být ženou: Svátek MDŽ (obrázek)

6. 3. 2019 –  Malá mořská víla

Podle Carla Gustava Junga, velkého muže psychologie, je dobrým archetypem pro roli ženy postava malé mořské víly. Právě ta kvůli lásce k muži opustila bezpečí svého podmořského paláce a stala se smrtelnou bytostí. Obětovala hlas a přijala skutečnost, že každý krok na zemském povrchu ji bude bolet. Neměla žádnou jistotu, že princ ji bude milovat a bude jí věrný. A také na to doplatila: Zahleděl se do exotické cizí princezny. Ještě stále měla šanci se zachránit a vrátit se do svého podmořského království, pokud prince zabije. Ale i v této situaci, kdy rozhodovala, zda přežije ona sama nebo on, dala přednost lásce. Zahodila nůž a skončila jako mořská pěna. Její duše pak prý neodešla do hlubin, ale zůstala své lásce stále nablízku. A přesně to je žena. Milující za všech okolností, vědomě na sebe beroucí úděl láskyplné průvodkyně, která však není obětí situace. Obětuje se z vlastní vůle. Tato legenda podle Junga vyjadřuje, proč je nutné mít k ženě úctu. Proč je právě ona tou bytostí, která dává za všech okolností přednost životu před smrtí, lásce před bojem. Ano, ženy si zaslouží svůj svátek.

Mezinárodní den žen

Svátek MDŽ není svátkem komunistickým, ale o mnoho starším vyjádřením mezinárodního boje žen za svá práva. Vše začalo roku 1907 ve Stuttgartu na prvním světovém sjezdu žen. Padl zde návrh, aby se ženy scházely jednou ročně v určený den a požadovaly po vládách států volební právo a další politická a občanská práva pro ženy. Byla to v té době zcela přirozená a správná věc. Ostatně, pokud máme pocit, že dnes je vše vyřešeno, podívejme se do zemí Blízkého i dalekého Východu, Afriky a dalších. Žijeme na šťastném ostrově, ale ženy na tomto světě zdaleka vyhráno nemají. Roku 1908 pak pochodoval slavný průvod žen ulicemi New Yorku a žádal zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd, volební právo a rovné šance ve studiu a práci. Roku 1910 v Kodani pak byl zaveden mezinárodní den žen, a ano, šlo o konferenci socialistických žen pod vedením Kláry Zetkinové, tyto ženy totiž představovaly odvážnou politickou sílu své doby. Po 1. světové válce se datum MDŽ ustavilo na 8. březen. To bylo určeno datem protestních akcí v Petrohradě, které se konaly 23. února 2017 podle Juliánského kalendáře. Převedeno na Gregoriánský kalendář, vyjde nám 8. březen. Podstatné je uvědomit si, že tento mezinárodní den není nástrojem komunistické propagandy, ale výrazem boje žen celého světa za svá vlastní práva.

Matka Země, sestra Luna

Pokud dáme blízké ženě v tento den květinu, říkáme jí, že víme, jakou úžasnou bytostí je. Bere na sebe výsostně ženské věci, rodí děti, ačkoliv to opravdu není „žádná sranda“, ve většině případů je jim milující matkou, umí udělat kariéru jako muž, ale umí také dát přednost jeho kariéře a sama se upozadit. Stále vyjadřuje obrovskou zemskou sílu ploditelky a také citovou sílu Luny. To muž je Sluncem, kolem kterého se její život točí. Je dobré se nevzdávat své ženské podstaty a vědět, že pokud máme se svými muži trpělivost, odpouštíme jim a žijeme s nimi, děláme to ne proto, že musíme, ale proto, že chceme. Je také dobré nezapomínat na ženské sesterství a vědět, že v každé minutě blíž či dál žijí jiné ženy, které se nemohou svobodně rozhodnout, protože jim jejich práva ještě nepřiznali. Proto, vy muži, osmého března se skloňte, ne proto, že musíte, ale zcela dobrovolně. Proto, vy ženy, osmého března přijměte hold za to, čím světu jste. A nikdy nezapomeňte na Zemi a Lunu ve vás, ale také nikdy nezapomínejte na svou důstojnost.

Článek pro vás připravila kartářka Lea.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Psychospirituální krize – brána k zasvěcení Psychospirituální krize – brána k zasvěcení

Když se člověku náhle otevřou brány k vnímání neviditelných energii, není vždy snadné to zpracovat! Ale...

Celý článek »