Reklama
 
Reklama
Reklama

Den matek – oslava mateřství

Mateřství se odedávna těší velké úctě. Víte, odkud pochází Den matek a jak v tento den nejlépe potěšit svoji maminku?

Den matek – oslava mateřství (obrázek)

6. 5. 2020 –  Všechno pro maminky

Druhá květnová neděle tradičně patří oslavám našich maminek. Letos, v roce 2020, připadá tento svátek na neděli 10. května. Víte už, čím uděláte radost svojí mamince? Nebo se naopak těšíte, jaké překvapení si pro vás nachystají vaše ratolesti?

Posvátnost mateřství a role matky se těšila odedávna velké úctě - kdysi mnohem více než v dnešních dobách! Svědčí o tom třeba pravěké sošky, jako je Věstonická Venuše, které oslavují těhotenství a ženskou plodnost. V různých kulturách existovaly zvláštní dny zasvěcené matkám a mateřství, jako například ve starém Římě svátek Matronalia, který připadal na začátek března. Dnešní květnový Den matek je ovšem novodobou tradicí - vznikl na začátku 20. století v Americe.

I den matek má svoji „matku“

U zrodu novodobého Dne matek stála paní Anna Jarvisová - mírová aktivistka, která zasvětila tuto myšlenku památce své vlastní maminky, jež porodila jedenáct dětí, z nichž se však jen některé dožily dospělosti. Inspirace vytvořit den zasvěcený matkám k ní přišla po maminčině smrti v roce 1905, a tři roky poté se začala intenzivně věnovat tomu, aby takový den zorganizovala - i díky spolupráci s metodistickou církví, do které patřila. Dobrý nápad se rychle ujmul a za pár let se již Den matek těšil velké popularitě po celé Americe!

Svátek maminek v českých zemích

V Československu se Den matek poprvé slavil v roce 1923 díky Alici Masarykové, dceři prezidenta Masaryka. Během socialismu však svátek upadl kvůli svému americkému původu v zapomenutí a oslava maminek připadla pod Mezinárodní den žen - ten měl ovšem původně trochu jiný význam a připomíná feministický boj za ženská práva, takže není zasvěcen vyloženě mateřství. Proto se v posledních desetiletích květnový svátek maminek opět dostal do povědomí - vždyť maminky si naši úctu a respekt rozhodně zaslouží, a to nejen v tento jeden den v roce!

Vlastnoručně vyrobené dárečky

Pokud se chcete držet původního duchovního poselství tohoto svátku, veďte děti k tomu, aby přáníčko pro maminku udělaly vlastnoručně. Mohou taky vlastníma rukama vyrobit nějaký drobný dáreček - třeba navléct korálky, natrhat kytičku jarních květů venku na louce, nebo upéct mamince dort. Fantazii se meze nekladou, ale důležité je, aby byl dáreček osobní a unikátní, nikoliv tuctový z obchodu! To samozřejmě platí i pro nás dospělé, najděme si na naše maminky tolik času, abychom jim vyrobili něco opravdu jedinečného a ze srdce. Rozhodně si to zaslouží!

Článek pro vás připravila numeroložka Klára.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Talent vašich dětí podle znamení Talent vašich dětí podle znamení

Každé znamení má jiné schopnosti a vlohy. Když u svých ratolestí podpoříte to, v čem jsou dobří podle...

Celý článek »