Duha a záhady kolem ní
Duhový most, nebo had? Smlouva s bohem, nebo démón? Co je duha? Věda sice ví, jak vzniká, ale dodnes neví proč. Opravdu! A zkuste najít na světě mytologii, ve které se nemluví o duze. Nenajdete. Nachází se nejen v pověstech, ale i v náboženství celého světa. Zná ji každý a nikdo neví, co je zač.

30. 5. 2022 – Duhový had
Australští Aboriginci věří, že duha je část těla božského hada, který jedním koncem nasává vodu, tam kde právě voda je, a druhým ji vypouští, kde je třeba. Voda je na tomto kontinentu vše, a tak duhový had má schopnost zúrodňovat, dávat život, ale také jej brát.
Nebeský most
Nejslavnější evropskou mytologií o duze je ta norská. Podle tradovaných legend je duha obrovský nebeský most, který spojuje zemi s Ásgardem, duchovním nebem. Po smrti do něj vejdou jen čestní bojovníci a ctnostní lidé. Ásgard je také domov severských bohů. Byl sice dosažitelný ze země, ale během soumraku bohů zvaným Ragnarök byl rozbit. Na obloze se už objevuje jen jako pro člověka nedosažitelné zjevení.
Fontána života
Podle prastarých Sumerů vidí král Izdubar barevné jiskření duhového oblouku nad Fontánou života, která prýští u Elamova stromu nesmrtelnosti. Dodnes je předmětem dohadů, zda je míněno, že člověk bude žít navěky ve svém těle, nebo zda tato fontána značí pramen vědění a osvícení ducha. Co myslíte vy?
Perunova „mucholapka“
Staří Slované věřili, že který muž se dotkne duhy, z toho se stane „planetník“, tedy služebník hromovládného boha Peruna. To je sice VIP společnost, ale problém je v tom, že planetník byl napůl démonická bytost a z této úlohy nebylo vysvobození.
Boží podpis
Podle Starého zákona, tedy židovské a křesťanské tradice, stvořil Bůh duhu jako svědectví nové smlouvy, kterou uzavírá Hospodin s lidmi. Stalo se to po potopě světa a tato smlouva znamenala, že Bůh už nikdy nezničí svět vodami. Pokud je nám známo, existuje ještě mnoho dalších způsobů, jak zničit svět, ale lidé si už dělají pěkné ambice zvládnout to i bez Hospodina.
Proč se světlo láme?
Na to se fyzika snaží odpovědět už přes dva tisíce let. Teorie světla není totiž dosud definitivní. Ještě stále se neví, jak je to se záporným indexem lomu nebo možností nadsvětelných rychlostí. Jisté je, že paprsek změní směr, když narazí na vodní kapku. Ale nejen světlo, i další druhy vlnění změní směr přesně na rozhraní dvou prostředí, pokud narazí na něco jiného než vzduch. Dělají to i hmotné částice, například kulka z pistole střelená do vody změní dráhu. Na to, proč se ale světlo láme, si musíme ještě počkat.
Jaké barvy má duha?
Každá vlnová délka se láme jinak, proto se každá barva láme v kapce jiným směrem a opět jiným směrem z ní vychází. Ve skutečnosti sedm základních barev ani neexistuje, světlo se do nich prostě rozkládá a naše oko je tak vnímá. A jak si můžete barvy duhy pamatovat? Na to je jednoduchá mnemotechnická pomůcka, stačí si zapamatovat větu „Červený oznámil, že i zítra máme fyziku.“ Je to tedy 7 barev: Červená, oranžová, žlutá, indigo, zelená, modrá a fialová.

V pondělí 21. dubna přesně ve 3:36 ráno nastává poslední čtvrť Měsíce - a tentokrát symbolicky právě na...
Celý článek »