Reklama
 
Reklama
Reklama

Duha – symbol štěstí a jednoty

Nádherný oblouk duhy na obloze okouzlí snad každého. Víte, co má společného se štěstím, s čakrami a jestli se na jejím konci opravdu ukrývá poklad?

Duha – symbol štěstí a jednoty (obrázek)

23. 3. 2020 –  Jak vzniká duha?

Na duze je něco fascinujícího! I kdybychom ji viděli stokrát, stejně nás dokáže i po stoprvé opět potěšit. Nádherný oblouk ze sedmi barev, který se ukazuje pouze tehdy, když najednou prší, nebo alespoň mrholí, a svítí Slunce, má v sobě nádech magičnosti a lidi fascinovala snad tak dlouho, jak starý je svět.

Ne vždy se však vědělo, jak a proč vlastně duha vzniká. Teprve Isaac Newton v 17. století zjistil, jak se bílé světlo rozkládá na všechny barvy spektra, když prochází hranolem, jehož funkci zde zastávají dešťové kapky. Při vzniku duhy tedy jde o to, že dešťové kapky rozkládají světlo Slunce na jednotlivé barvy s různou vlnovou délkou. Jejich pořadí je vždy stejné - uvnitř duhy se nachází fialová, pak následuje indigová, modrá, zelená, žlutá, oranžová a červená.

O něco vzácnějším úkazem, ale pořád běžným, je dvojitá duha. Druhá duha vzniká nahoře, zvenčí té první, a je typická tím, že je méně výrazná a co je důležité, její barvy jsou uspořádané obráceně, než je tomu u první duhy.

Duha, mytologie a pověry

Duha odedávna poutala pozornost lidí, a tak není divu, že dala vzniknout mnoha legendám a pověrám. Jedno však mají téměř všechny společné - duha v nich představuje symbol štěstí a most k něčemu nadpřirozenému a výjimečnému. Například ve skandinávské mytologii byla duha mostem do světa bohů. Židé zas ve starozákonním příběhu o potopě světa zmiňují duhu jako znamení smlouvy Noema s Bohem, že již nikdy více na svět nesešle potopu. Pouze vzácně se duha objevuje jako špatné znamení, většinou v souvislosti s tím, že má podobu hada.

Asi nejznámější pověrou o duze, která pochází z Irska, ale rozšířila se i k nám, je víra, že na konci duhy se ukrývá cenný poklad, který tam ukryli skřítci. Háček je ovšem v tom, že na konec duhy nikdy nelze dojít, protože jak jdete, duha se zdánlivě posunuje pořád dál a dál...

Uvěřitelnější je jiná pověra - totiž že duha, kterou spatříte ve svatební den, přináší novomanželům štěstí a vášeň do celého jejich manželství. Tak co, znáte někoho, kdo měl takové štěstí, a sedí to?

Sedm barev duhy a čakry

Velmi zajímavé je, když si srovnáme duhu a čakry v lidském těle. Sedm hlavních čaker se označuje sedmi barvami, které přesně odpovídají duze - spodní, kořenová má červenou barvu, zatímco nejvyšší, korunní, září fialovým jasem. Podle toho, v jakém stavu má člověk čakry a duši, vyzařuje pak i jeho aura některou ze sedmi duhových barev. Ti nejvyspělejší lidé na prahu osvícení mají auru fialovou, zatímco u většiny lidí je to barva zelená, podle dominující srdeční čakry. Pokud by měl někdo auru červenou, znamenalo by to člověka značně živočišného a nepříliš duchovně rozvinutého.

Jednota v podobě duhy

V posledních desetiletích se pak s duhou spojuje ještě jedna symbolika - sedm barev duhy se používá jako označení jednoty v různorodosti. Nejčastěji se s duhovou vlajkou můžeme setkat v rámci respektu a tolerance k homosexuálně orientovaným lidem a transsexuálům, ale může znamenat také integraci dalších forem jinakosti, například lidí se zdravotním hendikepem.

Poselství duhy je tedy jasné - jednota se skládá z mnoha různých odstínů, které dohromady tvoří dokonalý celek, stejně jako sedm barev duhy společně vytváří bílé světlo. A v této různorodosti se ukrývá klíč ke štěstí, spokojenosti, duchovnímu růstu a zkrátka, ke všemu dobrému!

Článek pro vás připravila kartářka Jasmína.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Starobylé tajemství svátku čarodějnic Starobylé tajemství svátku čarodějnic

Noc ze 30. dubna na 1. května je vskutku nocí magickou. Ve vesnicích se rozhoří ohně - je totiž večer...

Celý článek »