Reklama
 
Reklama
Reklama

Frankenstein existoval

Mary Shelleyová byla sice nadána vynikající fabulací, ale v době, kdy psala svůj příběh o homunkulovi složeném z mrtvých těl, čerpala inspiraci z reality! Jejím doktorem Frankensteinem byl ve skutečnosti Johan Conrad Dippel, vědec, který se narodil na zámku jménem Frankenstein.

Frankenstein existoval (obrázek)

10. 1. 2018 –  Dippelův elixír života

Dippel věřil, že se z těl zvířat a lidí dá vyrobit olej, který nejen vrací zdraví, ale prodlužuje téměř neomezeně život. Na výrobu tohoto oleje používal kosti a krev živočichů a vypůjčoval si mrtvoly ze zdejšího hřbitova, které pak vařil v kádi. Poté tekutiny filtroval, odpařoval a opět zkapalňoval, míchal s bylinami a řídil se fázemi měsíce a planet, aby domnělé účinky byly co nejsilnější. V rámci anatomických pokusů se pokoušel propojit různé části těl a přimět je k nervovým reakcím. Dokonce se pokoušel i zachytit lidskou duši a pomocí trychtýře ji přesunout do mrtvého těla. Název Dippelova rodiště - Frankenstein - nás nenechává na pochybách, že právě on je předlohou pro šíleného vědce z románu. Nebyl však jediný.

Darwinův děda


Další inspirací pro nejznámější horor všech dob je dědeček samotného Charlese Darwina, Erasmus Darwin. Ve svém díle Zoonomia se zabýval patologií, anatomií a také psychologií. Byl vynikajícím lékařem a v poměrně mladém věku dostal dokonce nabídku na místo královského lékaře u dvora Jiřího III. Tuto nabídku však k údivu všech odmítl, protože chtěl dál bádat. Prováděl totiž pokusy oživení mrtvých těl elektrickým proudem. Mary Shelleyová, autorka Frankensteina, znala velmi dobře i jeho příběh. Oživování elektřinou si vypůjčila právě od něj. A ve své době také velmi dobře znala pokusy Luigiho Galvaniho s mrtvými žábami, které během elektrického výboje a dlouhou dobu po něm škubaly nohama jako živé. Oživení mrtvého těla elektřinou se zdálo možné.

Jak se zrodil Frankenstein?


Na počátku všeho byl Maryin sen. Když jí bylo devatenáct let, to se ještě jmenovala Mary Goodwinová, ale už znala svého budoucího muže, literáta Percyho Byshe Shelleyho, prožila ve spánku opravdu děsivou noční můru. Zdálo se jí o tom, jak kdosi oživil mrtvého člověka, který chodí po světě a likviduje ostatní lidi. Mary vždy přitahovaly strašidelné příběhy a měla velkou fantazii, proto se není co divit, že měla takové sny. Psychologickým důvodem, proč ji tolik zajímalo oživení mrtvého, mohl být fakt, že svou matku v podstatě nepoznala. Ta zemřela totiž jedenáct dní po Maryině narození, což dívku navždy poznamenalo. Při svém zájmu o tuto oblast vědy se jistě musela zabývat tím, jaké by to bylo, kdyby bylo možné její matku oživit. Když roku 1816 trávila dovolenou s budoucím manželem a přáteli u Ženevského jezera, měla smůlu na deštivé počasí. Déšť neustával několik týdnů, a tak bohémští přátelé soutěžili, kdo napíše strašidelnější příběh. Percy Shelley napsal povídku Vampýr, která se proslavila a vytvořila základ drakulovským příběhům. Jeho žena Mary ovšem vyhrála na celé čáře, protože její příběh je nejen děsivý, ale má hlubší filozofický přesah. Její hrdina sdrátovaný z mrtvých těl a hozený do našeho světa není bez citu. Touží po přátelství lidí a po lásce, a teprve když je všemi odmítán jako monstrum, začne zabíjet. Zbývá si položit otázku, zda se Dippelovi skutečně některý z experimentů nepodařil a Maryin příběh tak není pravdivý. V místě jeho pobytu místní lidé zaznamenali pohyb záhadných tvorů, kteří pozorovali obyvatele, a občas se z domácností ztrácelo jídlo. Byly také zaznamenány stopy zvláštní tím, že šlépěje pravé i levé nohy byly jinak velké. Možná proto, že každá noha pocházela od jiného „dárce“? Jestlipak Mary Shellyová věděla více, než si myslíme?

Článek pro vás připravila astroložka Vlaďka.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Vyspěte se při úplňku Vyspěte se při úplňku

Úplněk nepůsobí jen na upíry a vlkodlaky. Při těchto energiích je citlivější kůra mozková rovněž u nás...

Celý článek »