Reklama
 
Reklama
Reklama

Jak harmonizovat vnitřní jin a jang

Každý z nás se domnívá, že dobře ví, co tyto dva principy znamenají. Avšak vybavíme si něco víc, než pověstný symbol těchto základních prvků života? Abychom porozuměli jinu a jangu v sobě, je nutné o nich něco vědět.

Jak harmonizovat vnitřní jin a jang (obrázek)

6. 12. 2023 –  Stvořitelský princip ČCHI

Neviditelná síla života, která je obsažena ve všem, protože vše je živé, se nazývá ve východní filozofii čchi. Dalo by se to chápat tak trochu jako Duch svatý pro křesťany nebo prána pro hinduisty. Cosi neviditelného, co je v nás, mimo nás, v celém vesmíru, co vše oživuje a způsobuje koloběh existence. Není nic mimo čchi. Čchi je vším. Oživuje zcela vše, vše je živé, takže i planety, světlo, tma nebo obyčejný kámen. Čchi je tvořeno napětím a zároveň přitažlivostí sily jin a jang. Tak jako čchi je ve všem a všude, tak síly jin a jang jsou obsaženy jedna v druhé. A pozor, my Evropané jsme zvyklí vnímat vše přísně matematicky. To, že janku je tečka jinu a naopak, neznamená, že v jangu je trocha jinu a v jinu je špetka jangu. Znamená to, že síly se navzájem, prostupují a žijí spolu. Že jedna bez druhé nemůže existovat a že se snaží být spolu v harmonii. V každé stvořené bytosti (ano, tím myslíme i ten kámen) je právě tolik těchto principů, kolik má být, aby strom byl stromem, kámen kamenem a člověk člověkem.

Co jsou síly jin a jang?

Jin je ženský princip. Znamená vodu, noc, tmu, vlhkost, přijímající lůno, stabilitu a pasivitu, spočinutí ducha i těla. Znamená také přijetí. Jang je mužský princip. Znamená den, slunce, světlo, akci, pohyb, aktivitu, pronikání. Pozor na mylnou interpretaci pojmů - nejedná se o dobro a zlo. Nejedná se také o barvy černou a bílou, to jen v našich pozemských 3D podmínkách se to prostě musí nějak nakreslit. Jin i jang jsou rovnoprávné, žádný není lepší nebo horší. Jeden bez druhého nemůže existovat a bez jejich rovnováhy by nebylo nic. To jasné, samotné přijetí nemá význam. Bylo by to přijetí čeho? Samotné pronikání také nemá význam. Kam by pronikalo? Dohromady však skládají kouzlo: početí, dar života, zázrak, který ani dnešní věda neumí dobře vysvětlit, pouze popsat. Spolu - a jinak ani existovat nemohou - představují zázrak stvoření.

Vnitřní nerovnováha jin a jang

Každý z nás má v sobě obě tyto síly. Muž i žena. Pokud jsme zdravotně i psychicky v pohodě, nemusíme nic řešit, vše je tak, jak má. Pokud ovšem nastanou problémy, čínská medicína si je dělí do čtyř skupin.

Převaha jang

Aktivní člověk (ať už muž či žena), který jede na plné obrátky, stále něco podniká, je výkonný, má plno koníčků, rychle mluví, neodpočine si, je stále v akci. Pociťuje horko v těle, je často zpocený, má rudé tváře, je hyperaktivní, špatně spí, má pocity žízně a hladu a přitahují ho studené potraviny a nápoje. Bývá také podrážděný, vzteklý, někdy agresivní, pak křičí silným hlasem. Málo přemýšlí, více koná. Tomuto stavu říká tradiční čínská medicína HORKOST Z PLNOSTI. Nejspíš je tento člověk na sebe a svou výkonnost i pyšný, ale má to velké úskalí. Vede to k vyhoření, ztrátě jangové síly a převahy jinu až do apatie a pasivity. Nejdříve tedy musíme u tohoto člověka doplnit oslabenou složku jang - a poté snížit nadbytek jinu. Jak? Nejprve přijímáme studené nápoje a jídla, nemyslíme tím jen zmrzlinu nebo pivo, ale zeleninové saláty, sýry, vodu, džusy atd. Přijímáme také chlazené čaje ze „studených“ bylin, jako je například máta nebo zelený čaj. Poté snižujeme jang, a to meditací, spánkem, plaváním, sprchováním otužováním a odpočinkem. Podle toho by měl vypadat i kalendář - naplánovaný prostor na odpočinek, a ten dodržet.

Převaha jin

Podle čínské medicíny se nazývá CHLAD Z PLNOSTI. Znamená ztěžklé a studené nohy a ruce, pomalost, pasivitu. Také časté nachlazení, tvorba hlenu, vykašlávání a smrkání, nadýmání a pocit plnosti a otoky obličeje nebo jiných částí těla. Tento člověk rád odpočívá a je mu vyčítáno, že často něco slíbí, ale únava a lenost mu nedovolí slovo dodržet, radši se omluví a nedorazí. Sám pro sebe by měl doplnit jang a poté ubrat jin, jinak se může stát, že prospí život a výzvy, které v tomto životě měl, promarní. Proto by měl pít nejprve nějakou dobu teplé nápoje jako černý čaj a kávu, jíst teplá a ostrá jídla s chilli papričkami a pepřem, používat „horké“ byliny a koření jako je například skořice či hřebíček. Poté by měl přidat cvičení, nejprve třeba jen chůzi, pak běh nebo jiné aerobní cviky. Měl by také zaměstnávat mysl nějakou aktivitou, nejen pasivním koukáním na filmy, ale třeba chodit na šachy nebo provozovat nějaké umění a něco tvořit. Poté pocítí velkou relaxaci a teprve se krásně nedechne.

Nedostatek jang

Je možná podobný jako přebytek jin, ale není stejný a léčí se jinak. Jang je oslaben a jin je v normě. Tento stav nazývá tradiční čínská medicína CHLAD Z NEDOSTATKU. Člověk takto nevyvážený je fyzicky i duševně unaven, má slabý puls, chuť na sladké a na kávu. Sice spí, ale probudí se neodpočatý a je jako mátoha. Chlad cítí v dolní polovině těla. Může se motat a mít často zimnici. Nechává se ovládat od silnějších jedinců, kteří mají sklony jeho „nepřítomnosti v sobě“ využívat. Nejprve musíme zahřát tělo fyzickým teplem (termofor, polštářky se zrním), oděvem, nápoji a teplým jídlem, prohřívacími bylinami. Tedy dodat jang. Poté, až je člověk posílen, přidáváme akci: fyzický pohyb, cvičení, běh, tanec.

Nedostatek jin

Ano, jsme u poslední skupiny čínských diagnóz, a to HORKOST Z NEDOSTATKU. Je jasné, že hlavním rysem je vnitřní horkost. Člověk je věčně nespokojený, chce něco jiného, než má, nikdy nedojde cíle, ale to je v jeho hlavě. Je to nepřijetí své reality. K tomu se však pojí vnitřní nervozita, sklony stresovat sebe i druhé, pocity paniky až panické ataky. Také nadměrné noční pocení, horkost na hrudi a chodidlech, častý pocit žízně. Nebezpečná fáze je ztráta energie a váhy - hubnutí. Je nutné začít se studenými jinovými nápoji, jídly a chladivými bylinami, skvělé je doplnit to o energii chladivých barev v interiéru i na oblečení. Je potřeba přijmout také cizí energii a umět o sebe nechat pečovat. Otevřít se lásce a péči druhých. Vše vhodně doplní jóga, meditace a cílený odpočinek.

K tomu všemu zbývá dodat, že v tomto světě a v tomto životě máme na starosti jen sami sebe, nikoliv ostatní. I děti jen po omezenou dobu, neboť jsou šípem, který vystřelíte, ale dál už letí samy. Je dobré vzít tuto výzvu vážně a žít v rovnováze.

Článek pro vás připravila kartářka Hanka.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Velikonoce: Magické svátky znovuzrození a očisty Velikonoce: Magické svátky znovuzrození a očisty

Velikonoce nejsou jen o pomlázce a barvení vajíček. Jsou to dny plné symboliky, starých zvyků, očisty a...

Celý článek »