Reklama
 
Reklama
Reklama

Jak uklidnit tělo a mysl

Trápí vás stres, nervozita a pořád nějaké starosti? Vyzkoušejte osvědčené metody pro vnitřní zklidnění!

Jak uklidnit tělo a mysl (obrázek)

10. 6. 2020 –  Stres v životě, neklid v duši

Taky se vám stává, že podlehnete stresu, necháte se rozhodit a pak jste zbytečně unaveni a vyčerpáni? Naše tělo a mysl jsou navzájem propojeny, a když nedopřejeme klid jednomu z nich, projeví se to i na tom druhém. Třeba když máte spoustu starostí a pořád nad něčím přemýšlíte, máte pak problém usnout a zregenerovat tělo. Nebo na druhé straně, když jste pořád v jednom kole, jak se na vás neustále něco valí, pak vám může být zatěžko se ve vzácných chvílích volna uvolnit, a hlava vás pořád žene, že byste měli něco dělat.

Pokud se v těchto řádcích poznáváte, pak i vy potřebujete jako sůl zklidnění těla a mysli. Naštěstí existují způsoby, jak toho dosáhnout, jde jen o to, skutečně se do toho pustit a najít si čas. Věřte tomu, že se vám to vyplatí a odměnou vám bude spokojenější život!

Vyzkoušejte meditaci a jógu!

Na prvním místě v technikách pro vnitřní zklidnění se bezkonkurenčně drží meditace. Existují různé způsoby meditace, ale pouze jediné základní pravidlo, kolem něhož se všechno točí - jde zkrátka o to vyčistit si hlavu od myšlenek. Jednoduše si v ní alespoň na pár minut udržet příjemnou a očišťující prázdnotu. To se snadno řekne, ale mnohem hůř udělá, viďte?

Když s meditací začínáte, je důležité vytvořit si atmosféru, která vám pomůže se naladit na vlnu uvolnění a relaxace. Najděte si klidné místo a pár minut času, kdy vás nikdo a nic nebude rušit, vypněte telefon, zavřete dveře. Pokud chcete, pusťte si relaxační hudbu, zapalte si svíčky nebo aromalampu, převlékněte se do čistého a pohodlného oblečení nejlépe světlé barvy. Pak se už pokaždé díky této atmosféře dostanete na tu správnou vlnu a meditace vám půjde mnohem lépe.

Nejjednodušší meditační technikou pro začátek je pozorování vlastního dechu. Pohodlně a vzpřímeně si sedněte, zavřete oči a soustřeďte se na každý nádech a výdech. Pokud se vám do hlavy vloudí nějaká myšlenka, byť jen na zvuk tramvaje na ulici, snažte se ji nerozvíjet a nechat stejně jako přišla opět odejít. Zpočátku je těžké vydržet třeba jen minutu bez myšlenek, ale časem vám to půjde pořád lépe a lépe.

Vynikajícím způsobem pro zklidnění je také jóga. Nejlépe její tajemství ovládnete, když se zapíšete do nějakého kvalitního kurzu, ale nezapomínejte ji pravidelně cvičit i doma, ideálně ráno, nebo pravidelně ve stejném čase. Je skvělý nápad ráno si trochu přivstat a vytvořit si zvyk pravidelné ranní jógy nebo meditace. Stačí deset minut a celý den začnete v mnohem klidnějším a příjemnějším naladění!

Zorganizujte si čas a vypusťte zbytečné starosti

Najít si čas na zklidnění jednou denně však nemusí stačit. Možná pravidelně meditujete, ale stejně vás v práci nebo každodenních starostech občas úplně pohltí stres, nervozita a vnitřní neklid. Jak se s tím vypořádat?

Samozřejmě, nejlepší je problémům předcházet. A tak platí, že organizace času je skvělým pomocníkem. Své úkoly si napište, rozplánujte a pak už je nemusíte držet v hlavě, stačí se pokaždé podívat do diáře. A co v případě, že se objeví nějaký nečekaný problém a plány vám nevyjdou? Zachovejte chladnou hlavu, přepište věci v diáři na nové místo a zapište si taky všechny různé varianty řešení, ale pak je pusťte z hlavy. Vrátíte se k tomu později, a myslete jen na to, co právě aktuálně děláte.

Být „tady a teď“ a netrápit se budoucností, minulostí ani variantami „coby kdyby“ je totiž spolehlivým lékem proti vnitřnímu neklidu a stresu! A platí to jak v práci, tak i ve volném čase! Zkuste ovládnout náročné umění nedělat si hlavu s tím, co nemůžete změnit, a soustředit se vždy jen na jednu věc najednou!

Vytvořte si antistresové prostředí

Neméně důležité je dopřát si ve svém okolí atmosféru, které působí uklidňujícím způsobem, a to co nejvíce a nejčastěji, jak to jde. Klidná relaxační muzika, aromaterapie, pravidelné procházky v přírodě, to všechno vám pomůže zbavit se napětí v duši i těle. Pokud býváte často neklidní, snažte se obklopovat spíš jemnými barvami a vyhýbejte se zářivým odstínům, jako je třeba křiklavě červená. I změny v jídelníčku udělají své - omezte maso, protože v sobě ukrývá energii stresu, a pamatujte, že čokoláda nebo káva jsou pouze nouzovými pomocníky pro případ akutního stresu a vyplatí se jimi šetřit!

Pomocníků proti neklidu a stresu je opravdu hodně - vyzkoušejte je a uvidíte, který vám pomůže nejvíce! Ale hlavně nezapomínejte brát život s lehkostí a nadhledem, protože o tom to celé je!

Článek pro vás připravila astroložka Mona.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Kdo vás spálí svou vášní a kdo je chladný jako led? Kdo vás spálí svou vášní a kdo je chladný jako led?

Lidská povaha je komplikovaná a rozmanitá. V mysli se rozbíhá kolotoč vzrušení, chladu i tvrdohlavosti....

Celý článek »