Reklama
 
Reklama
Reklama

Jak žít podle cyklů přírody

Jaro, léto, podzim, zima. Střídání dne a noci. Naše duše i tělo fungují mnohem lépe, když se na ně ve svém životě naladíme. Víte, jak na to?

Jak žít podle cyklů přírody (obrázek)

15. 1. 2020 –  Magická moc přírodních cyklů

Na jaře všechno kvete, v létě máte dovolenou, na podzim padá listí a v zimě je občas hezky bílo. Přes den je světlo a v noci musíme svítit my. Asi tak nějak většina z nás v dnešní době vnímá střídání přírodních cyklů. Ale napadlo vás někdy přizpůsobit jim své aktivity víc než jen do té míry, že v létě se jedete koupat a v zimě lyžovat? Jasně, nežijeme před sto lety, nedřeme na poli a práce většiny z nás je pořád stejná, ať venku mrzne nebo peče sluníčko. Spíš často vnímáme střídání přírodních cyklů jako obtěžující - myslet pořád na teplé oblečení, topení, nebo naopak na klimatizaci, no řekněte, nebylo by lepší se přestěhovat do nějakého tropického přímořského ráje? Jako lidé žijící v našem mírném pásmu jsme však přece jen na střídání ročních dob přizpůsobeni - a když se jimi zkusíte ve svém životě více řídit, budete překvapeni, jaký pocit harmonie a spokojenosti vám to přinese! Konec konců, téměř každý, kdo žil pár let v některé z tropických destinací, vám řekne, jak moc mu po čase chyběla zimní romantika!

Jenomže, co takové naladění se na přírodní cykly vlastně znamená?

Je tma a zima? Odpočívejte!

Začněme tím, co je nejdůležitější, ale přesto tolikrát přehlížené. Zima a noc patří odpočinku. Všichni to v podstatě víme, ale dodržet to není vždy snadné. Přijde večer, a místo abychom zvolnili tempo a pustili se do klidnějších aktivit, jenom rozsvítíme světlo a pokračujeme dál. A co hůř, pokud pracujeme v prostorech bez denního světla, tak ti příchod tmy ani nevšimneme. Podobně je to i v koloběhu roku. Dny se zkrátí, venku napadne sníh, a my se místo toho, abychom se naladili na odpočinkovější zimní životní tempo, raději necháme vtáhnout do víru předvánočního shonu. Příroda to však s námi myslela úplně jinak, a tak se pak dostavuje stres a únava.

Jasně, nemůžeme zalézt na celou zimu do pelechu jako medvěd - ale minimálně ve svém volném čase se přírodními rytmy řídit můžeme! Co to znamená? V zimě si dopřejte co nejvíce klidu, jděte dřív spát, více odpočívejte, více se obraťte do svého nitra, meditujte a rozjímejte. Mezi ideální zimní aktivity patří čtení, ruční práce, klidná setkání s přáteli u čaje a podobně. Nesnažte se udržet stejné životní tempo jako po zbytek roku - někdy si odpočinout musíte!

Něco podobného platí o důležitosti noci. Již dlouho se ví, že je nezdravé pro tělo i psychiku dlouhodobě pracovat noční směny. Ideální je, když vidíte během dne sluneční světlo, a nejvíce svých aktivit, hlavně těch fyzických, vykonáváte právě za denního světla.

Světlo a teplo - jak je nejlépe využít?

Po zimě následuje jaro a po noci ráno. Obojí je časem největšího rozmachu aktivity, nových začátků, zkrátka život se opět rozproudí. Tak s ním držte krok! Jaro si však vyžaduje očistu, jinak nás může snadno přemoct jarní únava. Odlehčete svůj jídelníček, a taky se snažte více pohybovat a vyjít co nejčastěji na čerstvý vzduch, abyste do svého života nasáli jarní energii. V koloběhu dne má podobný účel ranní rozcvička a očistný pohár čisté vody. A taky nepříliš pozdní vstávání!

Léto je časem, kdy se největší aktivita a rozmach života míchá s právem na zasloužený odpočinek - vždyť kdo by si ho na vrcholu léta nechtěl dopřát! Mimo dovolené je však léto jako stvořené pro aktivity a produktivní práci - jako protiklad obvyklé letní lenosti a okurkové sezony! Ať už pracujete nebo odpočíváte, je v létě skvělé trávit co nejvíce času venku a nabít se energii ze sluníčka i na zbytek roku.

Podobné je to v koloběhu dne - vyplatí se dopřát si klidnou polední pauzu a třeba i krátkou siestu, ale jinak je den časem největší aktivity a nejintenzivnější práce. S tím v dnešní době většinou problém nemáme - spíš je dobré si hlídat, ať stihnete udělat všechnu důležitou práci přes den a nemusíte ji pak táhnout až do večerních hodin!

Jak si udržet energii, když jde rozvrh proti přírodě?

Když pak přijde podzim, nebo v koloběhu dne večer, opět je čas zvolnit a naladit se na odpočinek. S večerem je to snadnější. Na sklonku dne se naučte nepouštět do ničeho nového, spíš se soustřeďte na dokončení toho, co jste dělali přes den, ať pak můžete jít spát s čistou hlavou. Raději si ráno přivstaňte a pusťte se do toho s novou energii!

Něco podobného kdysi platilo i o podzimu, čase sběru úrody a příprav na zimní odpočinek. Dnes je to však paradoxně začátek školního roku a často i nových pracovních projektů! Abyste navzdory tomuto paradoxu udrželi s přírodními cykly rovnováhu, nezapomínejte na dostatek spánku a odpočinku. A pro udržení energie využijte i podzimní a zimní sluníčko ke klidným procházkám - dělá to skutečné zázraky! Tak co, jak moc se vám daří žít v souladu s koloběhem přírodních cyklů? A víte už, co zkusíte příště změnit k lepšímu?

Článek pro vás připravila astroložka Helga.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Kundalini - hadí síla ve vašem těle! Kundalini - hadí síla ve vašem těle!

Je to síla, která ve vás dřímá jako spící had, ale můžete ji probudit a pak prostoupí celým vašim tělem...

Celý článek »