Reklama
 
Reklama
Reklama

Jarní rovnodennost

Jaro je konečně tady! Letos se dostane k vládě 20. března večer společně s ohnivým znamením Berana!

Jarní rovnodennost (obrázek)

18. 3. 2020 –  Začátek astronomického jara

Přesně 20. března 2020 ve 22:59 večer nám konečně zaklepe na dveře jaro. Těšíte se i vy? Jarní rovnodennost je začátkem astronomického jara, a její název připomíná, že v tento den jsou den a noc přesně stejně dlouhé. A to nejen u nás, ale všude po celé Zemi - jsou pouze dva dny v každém roce, kdy nastane taková výjimečná situace, tím druhým dnem je podzimní rovnodennost. Kdykoliv jindy se délka dne a noci na různých místech Země liší! To jen podtrhuje výjimečnost tohoto dne!

Od nynějška až do podzimní rovnodennosti 22. září bude světlá polovina dne delší než ta tmavá, takže dlouhým zimním večerům konečně na dlouhou dobu odzvonilo a můžeme se těšit na teplo, světlo a radost ze života! Přichází nová jarní síla, nový život a energie! A to všude v přírodě!

Starobylé tradice vítání jara

Příchod jara se odedávna spojuje se slavnostmi jejího vítání, i když ne všechny se vztahují přesně ke dni rovnodennosti. To je ovšem způsobeno historickým vývojem, kdy se po příchodu křesťanství snažila církev původní pohanské svátky vymýtit, takže je spojila s těmi svými. Obřady kolem jarní rovnodennosti tak byly překryty Velikonocemi a zvyklostmi postního období. Ale naštěstí se nám přece jen nějaké to jarní dědictví našich slovanských předků dochovalo. Možná i mnohem více, než si myslíte!

Jeden z nejlépe zachovaných zvyků vítání jara je u nás vynášení Moreny. Slaměná figurína oblečená do ženských šatů se zapálí a hodí do řeky - symbolizuje to vyhnání zimy a smrti pomocí síly živlů, ohně a vody. Tento starobylý zvyk připadá buď na rovnodennost, nebo na Smrtnou neděli, která je dva týdny před tou velikonoční.

I samotné Velikonoce, největší svátky jara, mají přímou souvislost s rovnodenností: slavíme je vždy první neděli po prvním úplňku následujícím po rovnodennosti. A co teprve velikonoční zvyky! Pomlázka je ryze pohanský a slovanský zvyk, který symbolizuje plodnost a sexualitu! Zatímco samotná pomlázka z vrbových větévek už svým tvarem evokuje mužský princip, vajíčka v podobě kraslic jsou zas symbolem ženského elementu a životodárné síly. Zvyk malovat kraslice se rovněž datuje již do pohanských časů. Tehdy se ovšem zdobila vařená vejce, nikoliv vyfouklá - protože pouze plné vajíčko mělo v sobě symboliku života, skořápka je pouze skořápka! Tradičně byla nejoblíbenější barvou kraslic červená, protože tato barva krve představuje život.

Beran je první znamení zvěrokruhu

Jarní rovnodennost má mimořádný význam také v astrologii a astrologickém roce. Právě ona totiž vymezuje začátek nového cyklu ve zvěrokruhu - ten se začíná znamením Berana a končí znamením Ryb. Zatímco s loučícími se Rybami teď odchází poklidná moudrost končícího ročního cyklu, se začínajícím Beranem klepe na dveře nová energie, síla a činorodost, které se spojují s jarní energii. Vždyť právě teď všechno v přírodě raší, rozvíjí se a roste! A to se odráží i na průbojné a energické povaze, kterou dostávají do vínku všichni, kdo se narodili pod beraní vládou!

Jarní energie je zkrátka všude, kde se podíváte - v symbolice horoskopu, ukryta v lidových zvycích, v přírodě kolem nás. Tak si ji užijte a vychutnejte naplno se vším, co k tomu patří!

Článek pro vás připravila astroložka Eva.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu

Jaspis se tváří, jako by byl mnoha kameny. Vypadá a účinkuje různě, všechny druhy a barvy jaspisu mají...

Celý článek »