Reklama
 
Reklama
Reklama

Je havran symbolem smůly a neštěstí?

V historii lidstva se setkáme s mnoha zvířaty, která údajně nosí štěstí a smůlu. Kam patří havran? Proč se říká, že převádí duše zemřelých do záhrobí? Pojďme odhalit roušku tajemna a přibližme si jeho putování dějinami.

Je havran symbolem smůly a neštěstí? (obrázek)

11. 12. 2017 –  Mytologické, severské a křesťanské povídání

Havrani se objevují již v mytologických bájích, ale ne v tom nejlepším světle. Rozhodně vystupují jako inteligentní a učenliví tvorové, a dokonce se lidé domnívali, že se dokážou naučit lidské řeči. Navíc umí rozeznávat předměty, používat některé nástroje a počítat do šesti. I dnes jsou vědci považováni za nejinteligentnější ptáky.

V severských zemích existovali havrani Hugin a Munin - Myšlenka a Vzpomínka, průvodci boha Ódina. Podávali mu informace o všem, co se mezi lidmi šustlo.

Z bible víme, že při potopě světa vypustil Noe z archy havrana, aby ho dovedl k zemi. Noe čekal zbytečně. Havran si hledal potravu a myslel na vlastní blaho, proto je považován za odpadlíka. Legenda o proroku Eliášovi vykládá, že mu přinášeli do pouště havrani ráno a večer jídlo. Říká se to i ve spojitosti s jinými poustevníky.

Určitě jste si někdy všimli, že bývají s havrany vyobrazováni mnozí křesťanství světci, Osvald, Bonifác, Benedikt i Meinrad. Poslední zmiňovaný měl dva ochočené ptáky, ti našli jeho mrtvolu a vrahy pronásledovali až do Curychu.

Negativa se nehledají dlouho

V babylonském kalendáři nebyl havran žádný svatoušek, vládl třináctému čili přestupnému měsíci. V antice byl spojován s bohem Slunce, Apollónem. Údajně byl jeho průvodcem. Některé zdroje říkají, že měl bílé peří, ale Apollón ho kvůli jeho upovídanosti začernil. V antické mytologii se věřilo, že havrani snášejí vejce zobákem. Z toho důvodu se jim vyhýbaly nastávající maminky, neměly pak velké bolesti. Plinius se zmiňoval o havraní předvídavosti, prý moc dobře vědí, jaké zprávy se na lidstvo chystají.

Věřit, či nevěřit?

V raném křesťanství zvěstoval havran smrt, válku, nemoci. Snad to bylo díky tomu, že požíral mršiny a živil se masem oběšenců na šibenici. V pohádkách ho mívali jako věrného kamaráda černokněžníci a čarodějové.

Indiáni byli přesvědčeni, že znají havrani cestu k bráně smrti. Říká se, že se tento pták umí spojit s dušemi zemřelých. Indiánští šamani používali ke svým rituálům havraní peří. Zabití havrana se nesmělo, kmen ho mohl zavrhnout. Jeho zabití značí zlobu, nemoci, války a jiné pohromy.

V čínské mytologii se sekáme i s třínohým slunečním havranem. V Číně byli havrani oddaní tvorové, a dokonce tesali jeho podobizny na náhrobky mužů, kteří byli oddaní a spravedliví. Dnes žijí v chrámových parcích havrani, kříká se jim „božští“. Pokud krákají od osmi do deseti večera, značí to radost. Krákání v následujících dvou hodinách však přináší smrt. Na prastarých kamenných malbách se objevuje havran jako pták slunce, měsíčním protějškem je zajíc.

Pár zajímavostí na závěr


Havrani jsou spojováni se samotáři, považují se za patrony osamělých lidí. Už v Egyptě byli symboly smutku, odloučení a čekání.

U Eskymáků se traduje mýtus, že havran Stvořitel přinesl světlo.

Havran je spojen s hlubinnou psychologií, balancuje na hraně temna a světla. Havran je prý skvělým spojencem při snění, meditaci, protože mu nechybí trpělivost a moudrost. Nikam nespěchá. Představí člověku jeho temné stránky a pomůže se s nimi vypořádat.

Článek pro vás připravila astroložka Mona.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu

Jaspis se tváří, jako by byl mnoha kameny. Vypadá a účinkuje různě, všechny druhy a barvy jaspisu mají...

Celý článek »