Reklama
 
Reklama
Reklama

Letní slunovrat – magická nejkratší noc v roce

Je tady čas dlouhých dnů, teplých magických nocí a kouzelné moci svatého Jana!

Letní slunovrat – magická nejkratší noc v roce (obrázek)

17. 6. 2020 –  Začátek léta a znamení Raka

Konečně jsme se dočkali - 20. června, ve 23:44, se začíná astronomické léto a přichází okamžik letního slunovratu. Právě teď Slunce na obloze mění svůj směr (začíná se vracet - od toho název „slunovrat“) a dny se přestávají prodlužovat, ale naopak se pomalu začnou zkracovat. Sluneční energie letošního roku se právě nyní nachází na svém absolutním vrcholu. A to je rozhodně důvod k oslavě!

Zároveň se o letním slunovratu Slunce posunuje ve zvěrokruhu ze znamení Blíženců do znamení Raka, které nám bude vládnout po následující měsíc. Rak je vodní znamení, a to značí emoce a city, a zasvěcen je domovu a rodině. Takže přichází čas věnovat se ve volnějších letních dnech našim nejbližším, trávit čas s rodinou a užít si příjemnou dovolenou doma nebo na chalupě. Právě to nás ve znamení Raka bude nejvíce bavit, takže nám vůbec nebude překážet, že je letos takový necestovatelský rok!

Vodní znamení Raka zároveň přináší příslib deště, srážek a četnějších letních bouřek. Takže je konečně šance, že se na našich zahrádkách a v přírodě zvrátí neblahé následky letošního jarního sucha!

Letošní letní slunovrat je navíc výjimečný tím, že se překrývá s měsíční fází novoluní. To nastane ve stejnou noc, přesněji 21. června v 8:41 ráno. Je to výjimečná konstelace, která se nezopakuje hned tak brzy! Nov je časem nových začátků, a to znamená, že všechno špatné a nepříjemné, co nás letos na jaře provázelo, můžeme konečně nechat za sebou, a s příchodem léta se pustit do nových plánů a jít dál s čistým štítem! A to už stojí za to!

Slunovrat a svatý Jan

Tajuplná moc letního slunovratu odedávna patřila velkým slavnostem. V jejich centru byl magický oheň, velká vatra, která se nám dodnes zachovala v podobě svatojanských ohňů. Že je svatojánská noc až o tři dny později než samotný slunovrat? Je to stejný jev, jako spřízněnost vánoc se zimním slunovratem - taky jsou o tři dny později, ale souvislost je jasná. Naši dávní předci často slavili slunovraty právě s třídenním zpožděním, tyto tři dny sloužily k tomu, že se mohli ujistit o správnosti svých astronomických pozorování a o tom, že Slunce se již skutečně na své pouti po obloze začalo vracet opačným směrem. Trojka je zároveň magické číslo, které zde taky hraje svou roli!

Svatojánská noc je tedy v podstatě oslavou letního slunovratu. Pradávný původ tohoto svátku má tedy pohanské kořeny, a pověst o svatém Janu Křtiteli byla k tomuto dnu přidána nejspíš až dodatečně, protože když už nebylo možné, aby církev starobylý přírodní svátek vymýtila, bylo potřeba dát mu nový křesťanský význam!

Volná láska, poklady a skákání přes oheň

Slunovratové nebo svatojanské oslavy však byly pořádně divoké i po příchodu křesťanství - a to dělalo kněžím pořádné vrásky na čele! Především, v tuto magickou nejkratší noc v roce padaly u Slovanů všechny morální příkazy a zákazy a byla to noc naprosté erotické nevázanosti - dokonce i pro ženaté a vdané! Znáte pověst o hledání květu kapradí, které prý kvete jen tuto noc? Samozřejmě, kapradí jako výtrusná rostlina nekvete vůbec, ale jednalo se o metaforu lásky, která znamenala pro milence možnost odebrat se od ohně k romantické procházce do hlubin lesa!

Pokud ovšem vaším snem nejsou erotické radovánky, ale spíš by se vám hodila nějaká ta kačka navíc, i na vás svatojanské pověsti myslely. V tuto magickou noc se totiž prý otevírají v lese tajné skrýše, kde se ukrývají poklady! Možná i ve vašem okolí se nachází nějaká taková skála, kde podle pověstí zbojníci ukryli své zlato. Ale připravte se na to, že najít ho nebude vůbec snadné! O trochu jednodušší to budete mít, pokud si přejete pevné zdraví na celý rok - a kdo by si to nepřál, hlavně letos! Musíte mít ovšem silné nohy - protože k zajištění si zdraví je podle pověry potřeba přeskočit přes svatojanskou vatru! Tak co, zkusíte to?

Článek pro vás připravila numeroložka Eliška.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Kdo vás spálí svou vášní a kdo je chladný jako led? Kdo vás spálí svou vášní a kdo je chladný jako led?

Lidská povaha je komplikovaná a rozmanitá. V mysli se rozbíhá kolotoč vzrušení, chladu i tvrdohlavosti....

Celý článek »