Reklama
 
Reklama
Reklama

Metoda - Pětkrát proč

Budete se divit, začali s tím manažeři. Chtěli jednoduchou metodu řešení problémů, která ukáže, kde se děje chyba, a vede k řešení. Jenže ono to funguje i v lásce, v rodině, v kamarádství. Pokud si odpovíme pravdivě, můžeme řešit i složité problémy ve svém osobním, citovém i pracovním životě a být šťastnější.

Metoda - Pětkrát proč (obrázek)

29. 5. 2017 –  Dětské otázky

Trochu to připomíná otázky nejmenších dětí: „Táto, a proč létají mraky?“ „Protože jsou z páry a ta je lehká.“ „A z čeho je pára?“ „Z vody.“ „A voda je taky lehká?“ „Ne, voda je těžká.“ „Tak jak to, že je pára lehká?“ a tak dále.

Ano, od dětí se pořád máme co učit. Co je potřeba, aby se z dětských otázek stala metoda Pětkrát proč? Celkem málo:

1. Řešit vždy jen jeden jediný problém
2. Zmapovat situaci, znát prostředí
3. Odpovídat pravdivě
4. Provést skutečnou změnu

S láskou to funguje ještě lépe

Metoda pětkrát proč funguje i v řešení partnerských vztahů nebo ve výchově dětí. Má to své plusy a mínusy. Plusem je láska všech zúčastněných, kterým jde o dobrý výsledek. Všichni přece chceme žít bez konfliktů, v lásce a v míru! Láska je mocná síla, která se stává motorem změn. A co ty mínusy? V rodině hodnotíme sami sebe, své vtahy, svá selhání. Je těžké přiznat si, že něco řešíme sobecky nebo že to nezvládáme. Je to mnohem těžší než např. v práci. Právě proto je při této metodě klíčová upřímnost a dobrá vůle.

Jaké otázky si pokládá hlava rodiny?

Hádají se kvůli nezvedeným dětem. Táta vyčítá mámě, že na svou mámovskou roli nestačí. Máma už hází flintu do žita. Jenže táta je manažer a zná metodu 5x proč. A navíc - má svou rodinu rád. A takhle proběhly otázky a odpovědi:

1. Proč máma neustále křičí na děti? Protože si neuklízejí hračky a oblečení.
2. Proč si po sobě děti neuklízejí? Protože máma netrvá na výsledku.
3. Proč je máma nedůsledná? Je unavená a má bolesti hlavy.
4. Proč je unavená a má migrénu? Táta nechává mámu na všechno samotnou.
5. Proč to táta dělá? Je zvyklý z dřívějších dob mít svůj klid na práci manažera.

Jenže je tu jedno velké ALE: Děti jsou společné a klid nemůže mít jen jeden z partnerů a druhý dělat vše. Tatínek si bude muset svá privilegia odříct.

Jak to doma vymysleli?


Protože se milují a chtějí spolu být, řešení se našlo. Táta bude ráno děti budit do školky, připraví snídani a odveze děti. Při této činnosti bude důsledný, a tím udělá část výchovné práce. Máma si přispí a odpočine. Táta bude s dětmi jezdit o víkendu na výlet a bude s nimi sportovat. Přitom bude opět důsledný = bude konat výchovnou práci. Máma se může sejít s kamarádkami nebo sportovat s rodinou, jak bude chtít. Máma bude mít více volného času, proto věnuje některé ráno návštěvě rodičovského koučingu na téma důslednost. Uvidí se, jestli to bude mít výsledky. Šance by tu byla, že ano? Vyzkoušejte to sami na sobě, pro začátek třeba na „blbostech“ typu „Proč chodím pozdě spát? “ nebo „Proč nehubnu?“. Uvidíte sami.

Článek pro vás připravila astroložka Pavlína.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Starobylé tajemství svátku čarodějnic Starobylé tajemství svátku čarodějnic

Noc ze 30. dubna na 1. května je vskutku nocí magickou. Ve vesnicích se rozhoří ohně - je totiž večer...

Celý článek »