Reklama
 
Reklama
Reklama

Paměť - věc neznámá

Paměť umožňuje získané informace z různých oblastí zaznamenat a znovu vybavit. Paměť zaznamenává podněty i bezděčně, bez účasti vědomí, proto je v paměti, jak pravil již sv. Augustin i zapomenuté.

Paměť - věc neznámá (obrázek)

21. 3. 2016 –  Přestože již byly na téma paměti provedeny četné výzkumy, stále není možné říci, že bychom o paměti věděli všechno, právě naopak, nové znalosti jenom poodhalují, že pro nás paměť skrývá ještě nejedno překvapení.

Místa je dostatek


Podle některých teorií je kapacita paměti neomezená. „Můžeme si ji představit jako obrovskou zásobárnu informací, z nichž jen malá část je v daném okamžiku aktivně využívána,“ tvrdí Alena Plháková, autorka mnoha knih věnovaných studiu paměti.

V současnosti převládá ve vědeckém světě představa modelu paměti obsahující tři hlavní pamětní systémy. Jedná se o senzorickou a krátkodobou paměť, nacházející se ve vědomí, a dlouhodobou paměť, umístěnou mimo vědomí.

Senzorická (ultrakrátká) paměť se skládá ze zásobníků, odpovídající smyslovým vjemům. Patří sem například echoická paměť, schopná podržet sluchové podměty, nebo paměť ikonická, uchovávající krátkodobě vizuální informace.

Zajímavý pokus na toto téma popisuje Plháková v Učebnici obecné psychologie. Existenci ikonické paměti prokazoval pokusem George Sperling, který promítal osobám 12 písmen ve třech řadách, po dobu 0,05sekundy. Přestože bezprostředně po projekci měli dotyční pocit, že si pamatují všechna písmena, zapamatovali si jen 4 - 5 písmen.

Jev souvisel s rychle se ztrácející vizuální představou, tzv. setrvačností zrakového vjemu. Podobně, jako když píšeme prskavkou své jméno do vzduchu, a vidíme ho i poté, co již prskavka zhasla.

Krátkodobá paměť pracuje s informacemi aktuálně potřebnými k různým mentálním aktivitám. Obsahuje údaje jak ze senzorické paměti, tak vyvolané z paměti dlouhodobé. Mluví se o ní jako o pracovní paměti nebo jako o pracovním stolu vědomí. A existuje i hezké přirovnání údajů v této paměti k vejcím, se kterými se žongluje. Dokud jsou ve vzduchu je všechno v pořádku, ovšem v momentě, kdy nás přestanou zajímat, je s nimi konec.

Jako v call centru

Typickým příkladem ze života je telefonování na zákaznické linky, kdy musíme podle pokynů operátora vybrat číslici, podle toho co plánujeme řešit - jednička pro vyúčtování, dvojka pro nové služby aj., a sotva jsme spojeni, číslici okamžitě zapomínáme.

K subsystémům krátkodobé paměti patří fonologická (či též artikulační) smyčka, opírající se o zvukovou podobu slov a čísel, které se zapisují, jsme-li na danou věc soustředěni. Za pozornost stojí i tzv. vizuospaciální náčrtník, pracující naopak s vizuální (obrazovou) stránkou podnětů, nebo také konceptuální paměť, obsahující významy nebo myšlenky.

Co se týče celkové kapacity krátkodobé paměti, uvádí se obvykle magické číslo 7 (plus minus 2). Uvedeným číslem však nejsou myšleny jen slova či symboly, které si je člověk schopen zapamatovat, ale i smysluplné celky, obsahující množství dalších informací. Pro tyto celky se užívá pojem chunks, který zatím nemá svůj český protějšek.

Příkladem chunks je řada zdánlivě nesmyslných slabik ved - ron - ik - don - em - ár - ád, jejichž zapamatování by plně zaplnilo kapacitu krátkodobé paměti, ovšem v případě poskládání věty - vedro nikdo nemá rád, vzniká jedna chunks a v pracovní paměti je potom místo ještě na šest dalších položek.

Při zapamatování číselných kódů se naopak užívá zvukové či grafické rozdělení pomlčkami do menších skupin. Navýšit kapacitu krátkodobé paměti lze i pomocí mnemotechnických pomůcek, které ,,protlačí“ informace i do dlouhodobé paměti.

Mohou mít relativně srozumitelný obsah, například Ivan Vedl Xenii Lesní Cestou do Města (pro zapamatování římských číslic), Šetři se, osle (skrývající poloměr Země 6378), nebo obsah nesrozumitelný, ale zvukově dobře zapamatovatelný, například Bra, prodali dvě hutače (pro vybavení Smetanových oper - Braniboři v Čechách, Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše, Dvě vdovy, Hubička, Tajemství a Čertova stěna).

Článek pro vás připravila kartářka Lea.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Beltain: Svátek plodnosti, lásky a ohně. Co všechno v sobě skrývá noc z 30. dubna na 1. května? Beltain: Svátek plodnosti, lásky a ohně. Co všechno v sobě skrývá noc z 30. dubna na 1. května?

Noc, kdy hoří hranice mezi světem lidí a světem duchů. Kdy se země probouzí a příroda pulzuje touhou....

Celý článek »