Pašijový týden a Velikonoce
Od Velikonočních svátků nás již dělí jen pár dnů! Tento týden nese jméno Pašijový a zvyky, které se k němu vážou, souvisí především s projevy smutku nad Ježíšovým utrpením, ale také s očistou a přípravami na nový začátek.

3. 4. 2023 – Každý z těchhle magických dnů velikonočního týdne je naplněn množstvím pověr a příkazů, které nám říkají, co dělat a čemu se vyhnout, pokud si chceme zajistit štěstí.
Začátek týdne je ve znamení pilné práce - ještě před příchodem svátků musí být v domě pečlivě uklizeno, všechno musí být čisté a zahrada v pořádku. Připravují se nové sváteční šaty, nejlépe bílé, protože je to barva čistoty a nového začátku. Středa má název Škaredá, nebo také Sazometná. V tento den podle pověsti Jidáš zradil Ježíše. Z neznámé příčiny se věřilo, že je to vhodný den pro vymítání komínů. A pokud jste se v tenhle den mračili a škaredili, měli jste smůlu - budete se pak totiž mračit po celý rok! Po Škaredé středě následuje Zelený čtvrtek, který pro křesťany již patří mezi svátky, i když dnes je to běžný pracovní den. Na památku Ježíšova utrpení bývalo zvykem se velmi přísně postit, a pokud jste chtěli získat bohatství, měli jste na mši při posledním zvonění zacinkat penězi v kapse! Děti chodily po domech koledovat, aby přinesli hospodáři dobrý a úrodný rok. Vstávalo se časně ráno a bylo zvykem jít se pomodlit ven na louku a omýt se tam rosou nebo vodou z potoka, která měla moc ochránit vaše zdraví. K tomuhle dni patřily také zvuky řehtaček, které na znamení smutku na tři dny v roce nahradily kostelní zvony. A zdraví na celý další rok vám zajistí medem potřené koláče jménem jidášky.
Velikonoční pátek
Tento pátek je pro křesťany nejsmutnějším dnem v roce! Na památku Ježíšovy smrti se drží přísný půst a není povolen žádný náznak veselí, dokonce se nesmělo ani zpívat! Pokud si chcete udržet štěstí a zdraví i v následujícím roce, je potřeba, abyste dodržovali množství příkazů a zákazů.
Zavčasu ráno se chodilo ven obřadně se umýt pramenitou vodou nebo rosou, které přinášely krásu a zdraví. Zapovězena byla prakticky každá práce - nesmělo se hýbat s půdou, zametat, prát, uklízet ani péct. Nesmělo se ani nic půjčovat, prodávat, darovat anebo vynášet z domu, protože by to přivolalo neštěstí. Zakázáno bylo dokonce i přijmout dar nebo něco koupit!
V tenhle den měly tajemné síly větší moc než jindy, a to hlavně ty špatné, které usilovaly o vaši smrt! Bylo tedy zapotřebí všemožně se před nimi chránit a dávat pozor, abyste zbytečně nepoutali jejich pozornost!
Naděje Bílé soboty
V tenhle den je zvykem péct slavnostní pečivo pro následující dny. Muži pletli pomlázky a ženy malovaly vajíčka. Smutek a půst se končí večerní slavnostní mší, která oslavuje Vzkříšení Ježíše. Pro nový začátek má před mší hospodyně uhasit oheň v peci a pak ho opět zapálit od posvěceného ohně.
Nedělní zmrtvýchvstání
V neděli se slaví Boží Hod Velikonoční, kdy prý Kristus vstal z mrtvých, proto je tenhle den ve znamení radosti a nového začátku. Tahle neděle je rozhodující i pro určení termínu celých Velikonočních svátků - musí to být totiž první neděle po Úplňku následujícím po jarní rovnodennosti (letošní Úplněk ve Vahách nastane ve čtvrtek - 6.4.2023 v 6:34)! Obědvá se slavnostní pečivo a vejce, které byly posvěceny v kostele. Vejce je totiž symbolem života a nového začátku! A pozor, pořád je ještě špatným znamením vykonávat jakoukoliv práci!

V pondělí 21. dubna přesně ve 3:36 ráno nastává poslední čtvrť Měsíce - a tentokrát symbolicky právě na...
Celý článek »