Reklama
 
Reklama
Reklama

Perseidy - padající hvězdy letních nocí

Červencová i srpnová obloha má pro nás zajímavou podívanou - je to nadílka nejkrásnějších padajících hvězd celého roku. Přichází meteorický roj Perseidy!

Perseidy - padající hvězdy letních nocí (obrázek)

22. 7. 2019 –  Romantické letní padající hvězdy - odkud k nám přišly?

Horké letní noci ve druhé polovině prázdnin mají pro nás krásný dáreček! Země se touto dobou každoročně setkává s meteorickým rojem jménem Perseidy. A díky tomu se můžeme těšit na romantickou nadílku stovek padajících hvězd každou noc. Nenechejte si to ujít!

Perseidy jsou aktivní v období mezi 17. červencem a 24. srpnem, přičemž jejich maximum přichází mezi 11. a 13. srpnem. Tou dobou má svátek svatý Vavřinec, který ohlašuje podle lidových pranostik pomalu se blížící podzim, zkracování dnů a ochlazení. Proto si taky Perseidy vysloužily lidové jméno „slzy svatého Vavřince!“ Zatím jsou však noci ještě pořád teplé a letní, a je ideální doba zpestřit si je zajímavým astronomickým pozorováním!

Co to vlastně takový meteorický roj je? Jedná se o shluk drobných vesmírných prachových částic, velikostně v řádu centimetrů, jen výjimečně i větší, které se kdysi v minulosti oddělily od nějaké komety. V případě Perseid to byla kometa jménem 109/P Swift-Tuttle. Tyto částečky se pravidelně setkávají s oběžnou dráhou Země, a při průchodu atmosférou se zahřejí natolik, že vytvoří typický světlený efekt, který pro pozemského pozorovatele vypadá, jako kdyby padala hvězda. A protože zdánlivě vychází tyto meteority na obloze ze souhvězdí Perseus, dostaly jméno Perseidy. Ve skutečnosti sice meteorit s hvězdou nic moc společného nemá, ale to neubírá této nebeské podívané nic z její krásy!

Jak nejlépe pozorovat Perseidy?

Tak jako u každého jiného astronomického pozorování, i zde platí, že je nezbytné vzdálit se od pouličního osvětlení na místo, kde je co nejméně takzvaného světelného smogu. To znamená, že nejlépe si Perseidy vychutnají ti z vás, kteří vyráží na dovolenou někam do hor, kde je osídlení řidší a světla méně. V Česku jsou takovou oblastí s vyhlášenou tmavou noční oblohou například Beskydy, ale samozřejmě ještě mnohem více padajících hvězd můžete napočítat v jiných destinacích. Jak by se vám líbilo dívat se, jak padají „hvězdy“ třeba v horách Kanárských ostrovů nebo v divokých karpatských horách na pomezí východního Slovenska a Ukrajiny?

Letošní maximum Perseid bohužel připadá na dobu těsně před úplňkem, který nastává 15. srpna 2019. Měsíc bude tehdy na obloze zářit po celou noc a rušit svým jasem pozorování hvězd. Před 15. srpnem, tedy za dorůstající Luny, jsou vaše šance nejlepší ráno před svítáním, už po západu Měsíce. Po úplňku naopak budeme mít k dispozici pár hodin černé oblohy hned večer a Měsíc vyjde až později. Nezapomeňte si tedy vycházku správně načasovat a určitě nebudete zklamaní!

Článek pro vás připravila astroložka Karmen.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Starobylé tajemství svátku čarodějnic Starobylé tajemství svátku čarodějnic

Noc ze 30. dubna na 1. května je vskutku nocí magickou. Ve vesnicích se rozhoří ohně - je totiž večer...

Celý článek »