Reklama
 
Reklama
Reklama

Perseidy – srpnové padající hvězdy

Blíží se jeden z nejkrásnějších meteorických rojů v roce. Splní i vám padající hvězda vaše nejtajnější přání?

Perseidy – srpnové padající hvězdy (obrázek)

15. 7. 2020 –  Astronomická podívaná s kouzelnou mocí

Máte nějaké své tajné přání, a pořád marně čekáte, až se vám splní? Pak je nejvyšší čas dát šanci padajícím hvězdám, protože jak je známo, právě ony mají magickou schopnost vám vaše přání vyplnit. Jen je potřeba na něj myslet přesně ve chvíli, když hvězda padá - a protože nikdy přesně nevíte, kdy to bude, mějte jej v hlavě raději pořád, když se na oblohu díváte! A pak je tady ještě jedna důležitá podmínka - o tom, co jste si přáli, nesmíte nikomu nic říkat. Jinak se kouzlo nevyplní!

Právě teď v červenci a srpnu (od 17. července do 24. srpna) přichází ta pravá doba na krásnou hvězdnou podívanou, protože se blíží jeden z nejkrásnějších a nejbohatších meteorických rojů celého roku. Perseidy nás navštěvují každoročně v létě, a teplé letní noci přímo vybízí k večernímu výletu do přírody, daleko od světel velkoměsta, do míst s dobrou viditelností a romantickou atmosférou. A pokud máte odvahu, přibalte si kromě zásoby tajných přání klidně i spacák! Určitě se to vyplatí!

Z komety nebo ze souhvězdí jménem Perseus?

Perseidy vděčí za své jméno souhvězdí Persea, pojmenovaného podle postavy z antické mytologie. Právě s tohoto souhvězdí padající hvězdy na obloze zdánlivě vychází. Ve skutečnosti však pochází meteority z komety jménem 109/P Swift-Tuttle a jedná se o nevelká tělesa, jež při průchodu zemskou atmosférou vytváří dobře známý efekt, jako kdyby doopravdy padala hvězda.

Meteorických rojů, se kterými se pravidelně setkává naše planeta Země na své roční pouti kolem Slunce, je několik, ale Perseidy jsou skutečně výjimečné! Ohromí vás jedinečným divadlem několika desítek nebo dokonce i stovek padajících hvězd každou hodinu. A navíc v době, která je se svým krásným počasím přímo stvořená k celonočnímu pozorování. To si zkrátka nesmíte nechat ujít!

Couvající Měsíc na Vavřince

Perseidy nás budou provázet v období přibližně od 17. července do 24. srpna, přičemž na jejich maximum se můžete těšit 12. srpna. Tou dobou bude Luna ve své poslední čtvrti, a to znamená, že bude svítit ve druhé polovině noci, zatímco její první polovina bude bezměsíční a krásně hvězdnatá. Ideální podmínky pro pozorování Perseid na jejich vrcholu proto budou spíš pozdě večer než k ránu, kdy může pozorování rušit světlo Měsíce.

Z hlediska energií je couvající Luna časem uzavírání starých záležitostí a vnitřní očisty. Nejlepší proto bude zaměřit se v těchto dnech nejvíc ze všeho na ta vaše přání, jež souvisí s dokončováním a sklízením plodů vaší práce, ale také na zbavování se zlozvyků, závislostí nebo čehokoliv jiného nepříjemného.

Perseidy poutaly pozornost lidí odedávna, a proto si vysloužily taky svůj lidový název. Znáte jej? Říká se jim „slzy svatého Vavřince“, podle světce, jehož svátek si připomínáme 10. srpna. Moc veselý svátek to ovšem není, protože v tenhle den byl dotyčný světec umučen, a to již v roce 258 našeho letopočtu. Den svatého Vavřince je podle pranostik prvním poslem blížícího se podzimu. Než se tedy začneme loučit s létem, vychutnejte si ještě to krásné, co vám nabízí. A to Perseidy rozhodně jsou!

Článek pro vás připravila kartářka Damiana.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Jeseteří úplněk ve Vodnáři Jeseteří úplněk ve Vodnáři

Úplněk, magická doba, kdy lidské duši vládnou city a emoce, kdy je intuice vybuzená na maximum a...

Celý článek »