Reklama
 
Reklama
Reklama

Postrach moří má původ v kosmu

Dávní námořníci věřili v existenci „postrachu moří“ - gigantické chobotnice, která omotá obrovskými chapadly i celý škuner nebo koráb a stáhne loď do hlubin i s posádkou a nákladem. Na toto téma existuje mnoho románů. Poslední výzkumy však dokazují, že nejde tak docela o výmysl.

Postrach moří má původ v kosmu (obrázek)

9. 1. 2017 –  Děsivý nález na Floridě

V roce 1984 se u Bermudského šelfu, legendami opředeného místa, vyskytla série záhadných událostí, která naznačovala možnost, že poblíž Bermud sídli obří chobotnice! Roku 1896 vyplavala obrovitá zdechlina na pláž sv. Augustina na Floridě. Událost zdokumentoval biolog DeWitt Webb. Zdechlinu změřil a nafotil. Hlavní dochovaná část těla chobotnice vážila sedm tun, byla skoro šest metrů dlouhá a tři metry široká. Pahýly chapadel, která byla již ukousnuta mořskými predátory, měřily sedm a deset metrů. Chobotnice musela mít kolem šedesáti metrů v průměru. Taková by si poradila i s velkou obchodní lodí!

Unikátní genetická mapa

Zatímco člověk má 100 miliard neuronů, chobotnice „pouze“ 130 milionů. Má je ale uložené zcela jinak než ostatní živočichové na Zemi. Podobá se samostatně žijícímu mozku vybavenému chapadly, takže každé z osmi chapadel jako by mělo vlastní mysl. Někdy se to ve vědecké literatuře nazývá „rozptýlená inteligence“. Podle vědců to vypadá, jako by hodil kdosi do mixéru geny ostatních živočichů na Zemi a totálně je přeskládal. Genetická mapa chobotnic by prý mohla být mimozemského původu. To tvrdil i britský biolog Martin Wells, který o nich psal jako o tvorech z vesmíru.

Neuvěřitelné mimikry

Chobotnice dovedou bleskově vyhodnotit stav nebezpečí a zareagovat důvtipněji než člověk. Podle testů, které s nimi už proběhly, se umějí zbarvit nejen do barev podmořského okolí, ale i do puntíků nebo šachovnice, aby splynuly s prostředím. Do vody vystříknou inkoust, aby vyrobily tmu, v níž mohou uniknout. Napodobují svým tělem nejen barvy, ale i tvary. Jejich chapadla vytvoří například „loutku“ ve tvaru platýse, mořského hada, žraloka, lišejníky, řasy, mořské sasanky nebo mořské koníky. Tato schopnost se vědecky nazývá Batesovské mimikry. Žádný jiný živočich na světě není takovou mírou tvořit mimikry nadán.

Strach nahánějící pokusy

Chobotnice jsou neuvěřitelnými tvory, jejichž nervová soustava se nepodobá ničemu na světě. Zdá se, že každé z jejich osmi chapadel je nadáno vlastní myslí a vůlí. Během pokusu, kdy byla chobotnice vnořena do neznámého akvária, se některá chapadla bázlivě choulila pod tělem, jiná naopak odvážně zkoumala terén. Co chapadlo, to vlastní vzorec jednání. Vypadá to nesmyslně, ale vědcům to jako nesmysl rozhodně nepřipadá, zvlášť když vyšlo najevo, že neurony nemá chobotnice shromážděné pouze v mozku, 500 milionů neuronů je obsažených pouze v chapadlech. Proběhlo i mnoho jiných pokusů, které byly značně nehumánní, například chobotnicím byla odsekána chapadla, která i dlouho po odseknutí reagovala inteligentně na různé podněty, jako horko, kyselina, chlad či ostré předměty.

Prostorovou orientaci si každé chapadlo zjistilo hmatem a zmapovalo si okolí. Poté už „znalo“ prostředí, přesto že nemělo mozek, kam informaci ukládat! Jako by každé z nich bylo samostatnou bytostí. Poté, co pokusy ukázaly inteligentní reakce chobotnic i jejich částí, zakázala Evropská Unie pokusy na chobotnicích. Trocha sci fi na závěr

Až si budete chtít dát k obědu v restauraci chobotnici, zamyslete se, zda u tohoto záhadného měkkýše, který je nadán takovou životaschopností, neexistuje možnost ovládnout svými geny vaše neurony. Abyste se ráno při pohledu do zrcadla nepolekali! Ostatně plést si svetry s osmi rukávy by nebyla moc velká zábava.

Článek pro vás připravila astroložka Helga.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Svatojánská noc Svatojánská noc

Svatojánská noc je svátek, který se slaví v předvečer 24. června, což je svátek proroka ctnosti a...

Celý článek »