Reklama
 
Reklama
Reklama

Rituály našich předků

Může se zdát, že po Vánocích svátky končí a vracíme se ke všednímu životu. Kdybyste se však zeptali našich předků, dávných Slovanů a Keltů, zjistili byste, na jak velkém omylu jsme! Po Vánocích totiž nastaly další svátky zasvěcené temným božstvům. Rituály sloužící k jejich uchlácholení byly zároveň zdrojem zábavy a švandy!

Rituály našich předků (obrázek)

24. 12. 2018 –  Mrtví v domě

Mít v domě mrtvé, to sice moc jako švanda nevypadá, nicméně předkové věřili, že v čase Vánoc (u Slovanů v době Kračunu, u Keltů o svátcích Litha) vstoupili naši zemřelí zpět do svých domovů a nějakou dobu tu s námi pobývají. Důvody jsou různé, chtějí vidět své potomky, podívat se, jak je veden dům, nebo dořešit nějaké věci, které cítí jako nedokončené. Od Vánoc do konce prvního lednového týdne je tedy třeba brát na to velké ohledy! Jak? Například nezametáme, protože duše zemřelých by si mohly myslet, že je chceme vymést z domu, a takovou naštvanou dušičku mít v domě - to nechcete! U stolu mějte stále jednu židli navíc, a nejen to, když pokládáte na stůl talířky s jídlem, dávejte jídlo i k této prázdné židli, med nebo ořechy postačí. Mrtvému můžete taky občas nalít pivo nebo panáka, on si symbolicky ve své dimenzi upije, a pak to můžete v pohodě dopít, aby pitivo nepřišlo nazmar. Neměli byste dělat vůbec žádnou těžkou práci jako stavbu, kopání, vynášení odpadu, špinavé vody nebo mlácení oblí, i když to poslední u většiny z nás asi nehrozí. A to vše proto, aby si mrtví nemysleli, že místo, abyste uctili jejich návštěvu, chcete, aby s vámi dřeli. Dále se vyvarujte prudkých pohybů. Nevykřikujte, netrhejte sebou, nepobíhejte, nerozbíjejte nádobí. Mrtví mají rádi klid. Snažte se s nimi hovořit o tom, jak jste je měli a máte stále rádi. Řešte s nimi, co myslíte, že je nedořešené. Berte v úvahu, že vás mohl navštívit i neznámý předek, na něhož si nikdo nepamatuje. (Náměty pro rozprávění s dušemi: „Za tvou prchlivou povahu se na tebe nezlobím... Ty peníze schované v komíně jsme našli... Ať jste kdokoliv, tato rodina by bez vás nebyla taková, jaká je... Chceš se jít se mnou podívat do chléva na krávy?“ Atd.) Kdybyste si duše předků pohněvali, hrozí ohavné tresty jako zchromnutí, nemoc, smrt a neúroda. Abyste si je naklonili, zapalujte svíce na jejich památku a neopomeňte jim to vždy sdělit.

Bůh plodnosti

Po Vánocích, které jsou oslavou znovuzrozeného Slunce, se vrací moc bohům temné poloviny roku, u Slovanů to byl například Veles (keltský Cernunos), vládce podsvětí, ale také plodnosti a stád. Nešlo o žádného „čerta“, byl to velice vážený a populární bůh. Během zimy chrání člověka před mrazem, hladem a nástrahami Morany. Slovanské i keltské podsvětí totiž nebylo peklem, ale spíš nějakou další dimenzí za naším viditelným světem, podhoubím, odkud vyrůstá život. Bez Velese by se nenarodilo žádné mládě ani miminko, nevylíhlo by se kuře. V krátkých a temných dnech přelomu roku byl na dělání miminek vhodný čas: Polní práce v tuto dobu stály, nedalo se být dlouho venku a v postýlkách bylo příjemně. Stačilo u manželského lože zapálit Velesovi svíci, aby požehnal vašemu bohulibému konání, a mohli jste se věnovat tomu, co mají všichni milenci nejradši. Radíme, zkuste to také.

Rod a Rožanice

Hned po Vánocích, od 26. prosince, slavili Slované také příchod boha Roda a jeho Rožanic. Rod byl otec chaosu, z něhož se zrodil svět. Možná si ten původní chaos můžeme představit jako takovou živoucí kosmickou polévku, která ještě životem není, ale všechno je v ní předem obsaženo. Rod prý předal moc ostatním bohům, aby mohli z chaosu tvořit vše, co se jim zdálo zajímavé. Mimo jiné i nás, lidi. Rožanice jsou ženská božstva, která provázejí narození i úmrtí člověka. Vlastně takové sudičky. Narození i smrt jsou podle předků skoro stejné procesy, protože jimi nic nezačíná ani nekončí, jde jen o přechod duší do jiného života. Rožanice jsou průvodkyně, které na nás při tom dávají pozor. Proto se při obřadech narození i pohřbu upíjelo z číší, které se nechaly dopít Rodovi a jeho sudičkám. Na jejich počest a také ke cti zmíněného boha plodnosti Velese se za zimních nocí konaly průvody maškar s pochodněmi. Masky, které v nich tančily a skákaly, už ani dnes neznáme. Symbolem Velese byl typický medvěd anebo parohatý jelen. V průvodech chodívaly smrtky s kosami a vidlemi. Sousedé si je předcházeli a dávali jim dárečky, aby jejich dům navštěvovaly co nejméně. Rod byl v průvodu znázorněn jako vousatý stařec v bílém - připomínal druida nebo starého mága. Jeho rožanice měly na hlavách bílé plachetky a z nich trčely typické bílé nosy, kterými vyčenichají každé tajemství. V průvodu chodila také postava Matičky - slovanská Mokoš nebo Živa - která symbolizovala matku Zemi. V nůši nesla úrodu: Klasy, med, jablka a ořechy. S maskami šlo spousta muzikantů a všichni kolem tančili a radovali se. Vešli do každého domu i chléva, aby byl dům požehnán.

Kouzla a věštění

Kdo chce být celý rok zdravý, má se poslední nebo první den roku smočit v běhuté vodě, tedy vlézt pěkně do řeky nebo potoka. Pro zdraví tu máme také rituální pokrm - vepřové s křenem. Jedlík bude statný jako prásátko a zdraví bude mít jako křen. Abyste byli bohatí, nesmí na stole chybět čočka, ať už jako polévka či příloha. Penízky však stejně dobře zajistí i kroupy nebo cizrna. Délka života se na přelomu roku věští z délky svící. Za oknem každý člen rodiny zapálí svou, jde se podívat na průvod maškar a po příchodu zkontroluje, jak moc jeho svíce uhořela. Ta nejdelší znamená dlouhý život - a naopak. Podle čistoty plaménku, případně podle čoudění svíčky poznáte, zda půjdete po smrti do pekla nebo do nebe, nešetřete proto na kvalitě svíček. Pokud plamínek svíce míří k oknu, znamená to zdraví, pokud ke kamnům, předpovídá nemoc. Pokud chcete z domu na celý rok vymést vše zlé, vezměte husí peroutku a omeťte kamna nebo krb. V našich časech to může být klidně i sporák, prostě srdce domu. Přitom žádejte vyšší moc požehnání. Také na prahu domu naznačte vymetání špíny ven. Nezapomeňte však, že vaše činnost musí být jen rituální. Skutečný úklid by vám dušičky předků netolerovaly. Na Nový rok si oblečte na sebe něco nového, pak nebudete mít celý rok nouzi. Pokud vám vánoční barborka pěkně kvete, postavte ji na kamna a poproste božstva, aby váš domov celý rok vzkvétal.

Článek pro vás připravila numeroložka Klára.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Starobylé tajemství svátku čarodějnic Starobylé tajemství svátku čarodějnic

Noc ze 30. dubna na 1. května je vskutku nocí magickou. Ve vesnicích se rozhoří ohně - je totiž večer...

Celý článek »