Slovanští bohové
Naši pradávní předkové staří Slované žili spjatí s přírodou a uctívali její síly. Víte, kdo je to Perun, Mokoša nebo Svarog?

4. 4. 2022 – Pohanští staří Slované, dřív než Cyril a Metoděj přinesli křesťanství, měli svůj jedinečný duchovní svět plný pradávných bohů. Tyto magické duchovní entity pak na dlouhou dobu upadly do nelibosti a často i do zapomnění.
Dnes začínají mnozí moderní pohané a přírodní čarodějové tato dávnověká božství opět uctívat. Přírodní síly, které ztělesňují, totiž existují stejně jako kdysi, a budou existovat napořád. A právě prostřednictvím uctění si přírodních bohů je možné s těmito mocnými silami navázat kontakt a udržet si jejich přízeň. A nemusí jít jen o hezké počasí nebo dobrou úrodu, ale zkrátka o šťastný život v souladu s přírodou!
V mlhách zapomnění
Na rozdíl od jiných starobylých mytologií, třeba římské, řecké nebo vikingské, toho víme o bozích a mýtech starých Slovanů žalostně málo. Nikde se totiž nezachoval žádný ucelený mytologický text, příběhy o bozích nebo dokonce ani jejich podrobnější seznam. Několik textů, které jsou údajně starobylé a velmi kompletní sice existuje, jenomže jejich pravost je bohužel sporná a nelze se na ně tedy spoléhat.
Zůstávají nám tedy pouze zápisky antických kronikářů, kteří ovšem viděli jen zlomek duchovního bohatství, které se ve slovanském světě nacházelo, a navíc se v podstatě jednalo o nepřátele, takže zde mohlo dojít i ke zkreslení. K tomu se jako další zdroj přidávají lidové zvyky, jako třeba různé svátky svatých, které vznikly ze starších pohanských svátků a bůh se změnil na světce. Přírodní oslavy letního slunovratu se například změnily na svátek svatého Jana, ale starobylé zvyky, jako je pálení vatry nebo pouštění věnečků po vodě přetrvaly. U nás v Česku se toho zachovalo méně, jiné slovanské země, jako Rusko nebo balkánské národy, jsou na inspiraci bohatší.
Stejně toho však nevíme mnoho. Známe například mnoho jmen bohů, ale u některých se můžeme jen domnívat, jaká byla jejich funkce. Přesto je těchto informací pořád ještě dost k tomu, abychom se na duchovní svět našich dávných předků mohli napojit a uctít si je. A proč bychom to měli dělat? Na rozdíl od jiných starých civilizací na našem území, třeba Keltů a Germánů, mluvili Slované jazykem nám blízkým. Jejich mýtický duchovní svět je nám proto vnitřně mnohem bližší!
Nejznámější slovanští bohové
Vládcem slovanských bohů byl Perun. Tento vládce hromu a blesku je zobrazován s bojovou sekerou a jeho posvátným stromem je dub. Je patronem bojovníků, ale taky zemědělců, protože jeho bouře přináší zemi vláhu. Jeho jméno souvisí se slovem „prát se“. Přináší odvahu s ochranu před zlými silami na cestě k vašim cílům.
Mokoša byla ztělesněním matky Země. Tato nejmocnější ženská bohyně byla ochránkyní mateřství a plodnosti a její jméno je odvozeno od životodárného vodního živlu a slova „mokrý“. Kromě toho vládla lidským osudům a znázorňuje se s vřetenem, jak přede nit osudu.
Veles byl bohem dobytku, od slova „vůl“, často se zobrazuje jako rohatý bůh, a kromě pastýřů pomáhal taky čarodějům a věštcům. Byl taky mužským bohem plodnosti a ochráncem divoké zvěře. S Perunem Veles nekamarádil, takže museli být uctívaní každý na jiném místě.
Dažbog byl bohem Slunce a jeho jméno souvisí se slovem „dávat“ protože Slunce je dárcem života. Zobrazuje se jako jede po obloze na slunečním voze. Je to vládce ročního koloběhu a podle legend se vždy znovu narodí o zimním slunovratu.
Svarog je starým bohem vládcem, který dal světu řád, aby pak ustoupil do pozadí. Jeho jméno má stejné kořeny jako slovo „svornost“ a byl to zákonodárce, který dal lidem pravidla společenského soužití. Kromě toho byl taky kovářem a bohem ohně.
Lada byla bohyní lásky, krásy a harmonie. Zobrazuje se jako mladá krásná žena a její jméno souvisí se slovem „soulad“. Je ztělesněním ženské jemnosti a něhy, ochránkyní milenců i manželství, bohyní životodárné jarní síly přírody a samozřejmě taky sexuality!

V neděli 27. dubna ve 21:31 nastává novoluní ve znamení Býka. A to není lunární romantika. To je síla...
Celý článek »