Reklama
 
Reklama
Reklama

SLUNCE

Slunce je naše nejbližší hvězda. Pokud je hezké počasí, uvidíme ho na obloze každý den. Je pro náš život nezbytné, protože nás zásobuje mimo jiné světlem a teplem.

SLUNCE (obrázek)

13. 6. 2018 –  Pozorovat můžeme Slunce v podstatě každý den, i když jej zrovna zakrývají mraky, vnímáme jeho přítomnost. Možná bychom si této hvězdy měli všímat víc, je totiž pro náš život nezbytně důležitá.

Na této naší hvězdě jsou můžeme vidět sluneční skvrny, které vznikají v oblastech se silným magnetickým polem a mohou se měnit. Slunce nemá pevný povrch, je to koule plná horkých plynů. Jeho teplota dosahuje až cca 6 000 stupňů C.

Slunce vzniklo z plynu a prachu, stejně jako ostatní planety, a je staré přibližně 4,6 miliardy let. V jeho jádru probíhají termonukleární reakce, při které dochází k jaderné fúzi za pomoci vysoké teploty a tlaku. Uvolňuje se velké množství energie. Slunce má také silné magnetické pole a polarita jeho pólů se mění.

Tvoří střed sluneční soustavy. Okolo něj obíhají planety, trpasličí planety, planetky, meteoroidy, komety a kosmický prach.
Planet je osm - Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Trpasličí planety se nazývají Ceres, Pluto, Haumea, Makemake a Eris.
Planetky jsou malá tělesa, ale větší než 100 m a obíhají kolem Slunce. Meteoroidy jsou tělesa, která jsou velká od milimetrů až po několik desítek metrů a pohybují se mezi planetami. Komety jsou složené z ledu a prachu a rovněž obíhají kolem Slunce. Mají nápadný ohon a vypadají jako špinavé sněhové koule. A nakonec kosmický prach jsou drobná zrnka z různého materiálu.

Různé národy uctívaly boha Slunce a daly mu rovněž různá jména. V Egyptě se sluneční bůh jmenoval Re. Byl to nejvyšší bůh. Řídil dny, měsíce a roční období. Byl natolik uctíván, že sami faraonové se prohlašovali za jeho syny. Chetitové zase uctívali sluneční bohyni Estan, Mayové boha Slunce Kina. Tomu také přinášeli různé oběti.
Pokud bychom se podívali na bohy Slunce Indoevropanů, seznam by byl opravdu dlouhý.

Pro nás je ale nejdůležitější vnímat každý den sluneční energii a mít radost z toho, že je Slunce s námi.

Článek pro vás připravila numeroložka Eliška.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Vyspěte se při úplňku Vyspěte se při úplňku

Úplněk nepůsobí jen na upíry a vlkodlaky. Při těchto energiích je citlivější kůra mozková rovněž u nás...

Celý článek »