Reklama
 
Reklama
Reklama

Stresem k dlouhověkosti

O tom, že stres škodí se dočteme téměř všude. Takže tvrzení, že by stres vedl k dlouhověkosti, by nám mohlo přijít jako trochu ironické konstatování, jenomže jsou věci, které nasvědčují, že přesně tak to je.

Stresem k dlouhověkosti (obrázek)

12. 9. 2018 –  Ženy se dožívají většího věku

Jako první argument můžeme uvést, že ženy se obecně dožívají většího věku. A není to proto, že by měli lepší tělesnou konstituci nebo byly větší optimistky (i když tak to občas také je), podle jistých výzkumů je to právě proto, že musí čelit mnohem většímu stresu. Bývají věčně ve střehu kvůli dětem. Mnohem více se i stresují kvůli partnerským vztahům, a také to mívají těžší při skloubení rodinného života a pracovních povinností. Málokdy se vzdávají, a zatímco jejich drahé polovičky zasednou ke sklence, ony hledají do rána, jak z jistých situací ven (a potom někdy i ty drahé polovičky).

Ovšem pozor, to rozhodně neznamená, že by se i muži nedožívali vysokého věku - najdeme jich spoustu a častokrát neměli právě jednoduchý život - prošli náročnými až limitními životními situacemi nebo celý život těžce tělesně či duševně pracovali.

Hodně dlouhověkých lidí nalezneme hojně v nejchudších státech světa, kde se těžce pracuje už od útlého dětství a mozek je zde nucen se stále adaptovat na každodenní boj o život.

Výkonem na léčbu chronických nemocí

Některé chronické nemoci typu Parkinsonovy nemoci zkoušeli úspěšně léčit třeba v jistém asijském chrámu tím, že všichni příchozí museli žít ve skrovných podmínkách, měli poměrně asketickou dietu a mnoho těžkých povinnosti. Museli například putovat desítky kilometrů pro vodu a podobně.

Na hroucení nebyl čas, protože kdo se nepostaral, neměl by co jíst. Nucený výkon mě v tomto případě ale ještě vedlejší efekt. Chůze i pohyb se harmonizoval a lidem se vracelo postupně zdraví. Nemocní mobilizovali své síly a po několika týdnech nebylo po některých chronických obtížích ani památky

Dokonce prý, i když byla jistá paní na smrtelné posteli a blízcí se s ní chodili loučit, její šéf udělal pravý opak - vynadal jí, že ji v práci potřebuje, a ať se kouká dát rychle dohromady - a skutečně v jejím stavu nastal zvrat a ona se nakonec poměrně rychle uzdravila. Vědomí povinnosti i v tomto případě opět udělalo své.
Podobné situace často vidíme i u matek, kterým často vědomí nutnosti umožní přežít i nemožné, jenom, aby tady mohly být pro své děti, jež je potřebují.

Trénink mozku

Je také zajímavé, že v některých oblastech světa, kde jsou životní podmínky mnohem tvrdší než u nás, tak se vůbec nevyskytují některé civilizační nemoci jako třeba Alzheimerova choroba. Podle některých vědeckých výzkumů, za tím může být právě ona nutná adaptace na neustále se měnící životní podmínky.

Obecně se ví, že třeba luštění křížovek nebo učení se nových věcí dělá mozku dobře. Je to o tom, že je člověk stále zapojen a mozek má trénink. A stres nemusí být jenom negativní. Pozitivní stres lidé popisují i v souvislosti s tvůrčí činností.

Dobrou aktivitou pro zdraví je tak třeba hraní ochotnického divadla nebo třeba pořádání výstavy ze své celoživotní sbírky. Ať již se pustíme do jakékoliv činnosti, důležité je, že nás nenechá v klidu a bude na nás klást zvýšené podmínky.

Trénink těla


Velmi dobrým extrémem je například i otužování. Zdraví dovedou dobře utužit koupele studenou vodou a ti největší otužilci dovedou dokonce i v největších mrazech, ve více jak devadesáti letech, klidně měřit ve vodě síly s mnohem mladšími jedinci. Stejný efekt má i pozitivní stres v souvislosti s různými sportovními utkáními nebo během. Tělo musí být ve formě a pozitivní adrenalin zrychluje látkou výměnu a nenechá člověka myslet na to, že stáří už klepe na dveře.

Článek pro vás připravila astroložka Helga.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Podzimní svádění podle znamení Podzimní svádění podle znamení

Čas letních lásek je dávno pryč, ale i podzim může být pěkně žhavý! Stačí vědět jak na to - využijte k...

Celý článek »