Tajemné megality
Prastaré obří kameny, vztyčené jako menhiry, dolmeny nebo kamenné kruhy jsou opředeny záhadami. K čemu sloužily a kdo je postavil?

15. 8. 2022 – Velká část Evropy je poseta záhadnými kamennými stavbami z hlubin dávnověku. Datují se na stáří alespoň čtyři až pět tisíc let, ale často i mnohem více, a nikdo s jistotou neví, kdo je vlastně postavil a jak to udělal. Jedná se totiž o mnohametrové kamenné bloky vážící celé tuny, a mnohdy uspořádány do velmi pozoruhodných tvarů. Jak mohli lidé něco takového dokázat pomocí primitivních prehistorických technologií, to zůstává navzdory mnoha různým teoriím doposud nerozluštěnou záhadou. Souhrnně se těmto stavbám říká „megality“, což znamená jednoduše „velké kameny“.
Určitě znáte obří kamenný kruh Stonehenge, který v Anglií každoročně přitahuje davy turistů. Nejvíce jich je o slunovratech. Tento kruh je totiž postavěn tak, že o letním (21. červen) a zimním (21. prosinec) slunovratu vychází Slunce přesně mezi určitými konkrétními kameny a vytváří tak působivé světelné efekty. Ale nejen Stonehenge měl funkci pradávné astronomické observatoře. I jiné kamenné stavby, hlavně ty kruhové, jsou orientovány tak, že vyznačují astronomicky významné dny v roce, zejména slunovraty a rovnodennosti. Na jejich zkoumání je specializuje vědní obor archeoastronomie.
Dolmeny a menhiry
Ohromující kamenné kruhy, kterým se říká „kromlechy“ nebo „henge“ jsou však pouze jedním typem megalitických staveb, známe i jiné, kterým se říká menhiry a dolmeny. Menhir je obrovský jednotlivý vztyčený kámen, který může měřit až několik metrů na výšku. Menhiry se nejčastěji vyskytují jednotlivě, ale na některých místech, hlavně ve Francií na místě jménem Carnac je můžeme najít po stovkách, a jsou uspořádány v řadách vedle sebe. Proč je dávní lidé takhle postavili, zůstává tajemstvím. Legendy praví, že jsou to zakletí zkamenělí vojáci. Podle jedné z nich takhle čaroděj Merlin nechal zkamenět celou římskou legii!
Dolmeny jsou zas pradávné stavby často považovány za hrobky. Mají podobu jednoho velkého kamene ležícího na dalších kamenech stojících po stranách, takže uvnitř vzniká prostor. Zajímavé je, že i když se obvykle tvrdí, že dolmeny měly pohřební funkci, jasné důkazy nám o tom chybí a uvnitř se těla obvykle nenachází. Legenda od tajemné sibiřské poustevnice Anastasie však praví, že někteří staří, moudří a zkušení lidí se rozhodli odejít zemřít do dolmenu záměrně. Jejich duše pak zůstala na tomto posvátném místě navždy přítomna a lidé si sem chodili po rady!
Záhadní pradávní stavitelé
Kdysi se myslelo, že dolmeny, menhiry a další megalitické stavby postavili staří Keltové, ale pak se ukázalo, že jsou ještě mnohem starší. Keltové tyto kameny sice využívali, například pro svá astronomická pozorování nebo pohanské obřady, ale nepostavili je - stály zde již mnohem dřív! Vznikaly v obrovském časovém rozpětí mnoha tisíciletí, nejmladší mají stáří přes čtyři tisíce let, ale některé megality jsou až neuvěřitelných deset tisíc let staré! Většina megalitů se datuje do archeologického období neolitu, tedy mladší doby kamenné, která byla typická začátkem zemědělství.
Taky stojí za povšimnutí, jak obrovské je území, kde se megality objevují. Nachází se prakticky po celé Evropě, někde hustě, jinde výjimečně, i v Česku máme několik menších menhirů. Kromě toho jsou však různě roztroušeny i na jiných kontinentech, v Asií a Africe, takže stavitelé megalitů žili na neuvěřitelně velké části světa.
Vědci již přišli s mnoha teoriemi o tom, jak dokázali pravěcí lidé pracovat s tak velkými kamennými bloky, odkud je vytěžili, jak je přepravili a vztyčili. Ale podobně jako u egyptských pyramid není odpověď zcela jasná. Mnozí lidé věří, že stavitelé megalitů využívali své tajemné duchovní schopnosti, které my dnes již neznáme. Díky nim dokázali působit proti vlivu gravitace, takže pak bylo přesunování obřích kamenů o hodně jednodušší. Kdo ví, jak to ve skutečnosti bylo! Jisté však je, že megality ukrývají magickou energii a vyplatí se je navštívit!

V pondělí 21. dubna přesně ve 3:36 ráno nastává poslední čtvrť Měsíce - a tentokrát symbolicky právě na...
Celý článek »