Reklama
 
Reklama
Reklama

Tajemné runy a jejich výklad

Runy byly starobylým písmem severských národů ve středověku, ale měly i mnohem hlubší význam. Jejich věšteckou moc můžete vyzkoušet i vy!

Tajemné runy a jejich výklad (obrázek)

7. 10. 2020 –  Magická vikingská abeceda

Jistě znáte věštění z karet, kyvadla nebo křišťálové koule, ale slyšeli jste již někdy o runách? Runy byly starobylé písmo starých Vikingů, ale zapisování textů nebyla zdaleka jejich nejdůležitější funkce. Každé runové písmeno totiž mělo svůj symbolický význam, a díky tomu runy byly a dodnes jsou mocným věšteckým nástrojem!

Když se mluví o runách, nejspíš se setkáte se slovem „futhark“. Futhark je označení runové abecedy a stejně jako u slova „abeceda“ je vytvořeno složením prvních písmen, kterými jsou právě F, U, TH, A, R a K. V historií existovalo těchto futharků více, k věšteckým účelům se používá futhark, který se skládá z 24 run.

Od písmena k slovu a věštbě

Každá z 24 run má své jméno. Je to vždy slovo, které se začíná písmenem, jež daná runa označuje v abecedě. Toto slovo má zároveň aj svůj symbolický význam ve věštbách. Tímto způsobem se v runách spojuje zapisovací a věštecká funkce.

Například runa Berkana je písmeno B a její název v překladu znamená „bříza“. Tento strom je v skandinávských zemích jeden z nejrozšířenějších a je pověstný svým rychlým růstem. V symbolickém významu při věštbách značí Berkana růst, rozvoj, očistu, obnovu. Runa Jera je písmeno J a zároveň slovo označující rok (podobné anglickému „year“). Ve věštbě znamená koloběh a sběr plodů vaší práce. Runa Fehu je písmeno F a zároveň slovo označující dobytek. To znamená v symbolickém významu bohatství, blahobyt a spokojenost, protože v životě starých seveřanů vlastnictví zvířat znamenalo přesně tohle. Runa Sowulo, tedy písmeno S, znamená Slunce a věští úspěch, sebevědomí a prosperitu.

Život na severu však nebyl vždy jednoduchý, a tak se mezi runami dají najít i ty méně optimistické. Například runa Isa, tedy písmeno I a slovo „led“, znamená, že v životě věci na nějakou dobu „zamrznou“ v mrtvém bodě. Nebo runa Hagalaz, neboli H, která v překladu znamená „krupobití“ a varuje vás před nepříjemnými změnami. Seveřané také věděli, že v těžkých chvílích je dobré si pomáhat, takže ve futharku můžeme najít třeba runu Mannaz, která jako písmeno M v překladu znamená „člověk“ a poukazuje právě na sílu lidské spolupatřičnosti.

Věštby a rytí do kamene

Některé runy jsou svým vzhledem téměř totožné s našimi dnešními písmeny, třeba zmíněná Berkana vypadá podobně jako dnešní B, Isa je stejná jako I a třeba Raido („cesta“) vypadá jako dnešní R. Mnoho jiných run však naopak vypadá úplně jinak a asi byste neuhodli, které písmeno znázorňují.

Zajímavostí ovšem je, že na rozdíl od dnešního písma nenajdete v runách žádné oblé linie - všechny se skládají jen a pouze z rovných čar. To není náhoda a mělo to praktický smysl. Runy se totiž nejčastěji ryly do kamene nebo do dřeva, a vyrývání rovných linií je mnohem jednodušší.

Dávní seveřané měli runy jako věštecký prostředek ve velké oblibě. Před každou důležitou událostí, jako bylo třeba válečné tažení, bylo nezbytné provést věštbu, která předpověděla úspěch nebo varovala před rizikem neštěstí.

Jak získat a používat runy

Dnes se runy jako věštecký prostředek opět těší popularitě. Chcete je vyzkoušet? Můžete si je snadno koupit, nebo také vlastnoručně vyrobit. Na zkoušku vám postačí i 24 stejných papírových kartiček, ale ideální jsou runy vyrobeny z kamínků nebo dřívek. Můžete si taky pořídit runovou sadu z polodrahokamů, jako je třeba křišťál. A k tomu všemu patří malý ozdobný pytlíček, do kterého runy uložíte a z nějž je pak budete táhnout.

Věštit z run pak můžete nejrůznějšími způsoby, jejich možnosti jsou podobně široké jako u vykládacích karet. Můžete se zeptat jednoduchou otázku a vytáhnout si jednu runu, která vám dá odpověď. Nebo tři runy, které značí minulost, současnost a budoucnost. Když runy jednou budete mít, určitě se vám stanou věrným společníkem!

Článek pro vás připravila astroložka Michaela.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Zimní čas – oblíbený i neoblíbený Zimní čas – oblíbený i neoblíbený

Opět budeme ráno o hodinu později vstávat, těšíte se? Střídání letního a zimního času zřejmě brzy...

Celý článek »