Reklama
 
Reklama
Reklama

Tajuplná moc dětství

Již brzy si připomeneme Mezinárodní den dětí. Víte, proč ho slavíme? Prozradíme vám, jak se role dětí během staletí proměnila!

Tajuplná moc dětství (obrázek)

29. 5. 2019 –  Původ Dne dětí

1. června si připomínáme Den dětí - a vaše ratolesti se na něj jistě již moc těší! Aby taky ne, když je čeká spousta zábavy, her a lákavého programu! Málokdo však ví, odkud Den dětí pochází a proč ho vlastně slavíme. Pokud tipujete, že je to komunistický vynález, netrefili jste se - byl tady o nějaká ta léta dřív! Ale na druhé straně, jeho kořeny nesahají do žádné pradávné historie, a nápad věnovat jeden den v roce dětem pochází teprve z 20. let dvacátého století. Datum Dne dětí taky není nijak starobylé, a dokonce ani není jednotně ustálené po celém světě. První červen je datem, kdy se v roce 1925 konala Světová konference pro blaho dětí. Jiná data, kdy se slaví Den dětí v různých zemích světa, jsou 20. listopad a 23. duben. Jak tedy vidíte, Den dětí je poměrně moderním a novým svátkem. Těžký život někdejších dětí - chudých i bohatých!

Proč je tomu tak? Pohled naší společnosti na děti se totiž během dvacátého století výrazně proměnil! Zdaleka ne vždy byly děti pokladem, který si zaslouží to nejlepší, od kvalitní stravy až po školní vzdělání. Tento osvícený názor by ještě v devatenáctém století jistě leckoho překvapil - vždyť v dřívějších dobách byly děti vnímány hlavně jako užiteční pomocníci v hospodářství, proto taky bylo žádoucí mít jich hodně. Dětská práce byla také naprosto běžná v prvních továrnách, a nebyly to žádné osmihodinové směny, ale mnohem delší. To dnešních šest hodin školního vyučování je oproti tomu hotový ráj! A v mnoha zemích třetího světa se situace bohužel do dnešních dnů příliš nezměnila, ale to už je jiná kapitola. To byla role dětí v chudých rodinách. Bohaté šlechtické dítky na tom sice byly mnohem lépe, ale ani jim nebylo dopřáno tak hravé a bezstarostné dětství jako dnes. Vychovávala je většinou chůva a nikoliv maminka s taťkou, a jejich nejdůležitější rolí bylo pokračování rodu. Byly figurkou v diplomatických hrách, což znamenalo často třeba zásnuby již v dětském věku, a s někým úplně neznámým!

Magická síla a tajemné schopnosti dětí

Jakkoliv to měly děti v historii těžké, tato mince má i druhou stranu. Magická moc dětství byla známa odedávna, a odvíjí se od ní spousta lidových zvyků a pověr po celém světě. Začíná se to hned narozením - dítě muselo být pokřtěno, protože jinak zůstávalo v moci nečistých sil. V mnoha zvycích, třeba o různých svátcích, pak hraje důležitou roli dítě nebo nejmladší člen rodiny. Děti jsou totiž mnohem více než my dospělí propojeny s neviditelným světem, a jsou vnímavější k věcem, které jsou mezi nebem a zemí. Mimořádně pozoruhodné je, že občas si některé děti v raném věku pamatují své minulé životy, mluví o svých zážitcích v jiném těle, často do překvapivých a ověřitelných detailů, nebo dokonce říkají slova v cizí řeči. Jak jim pak přibývá věk, tyto vzpomínky blednou a tajemné schopnosti se ztrácí!

Dopřejte dětem radost a štěstí

Dětství má skutečně magickou moc, a je škoda, že tolika dětem po světe není dopřáno si ho užít naplno. Je však v silách každého z nás rozdávat dětem radost a štěstí! V první řadě samozřejmě těm vlastním a všem, co jsou v našem blízkém okolí. Radost můžete udělat i jiným dětem v nouzi, například darem, finanční podporou, různou dobrovolnou pomoc a podobně. Vy sami určitě máte spoustu nápadů, co byste mohli pro děti udělat - tak proč se do toho nepustit právě teď? Den dětí je zde totiž proto, aby nám připomenul, že všechny děti na světě jsou pokladem, který si zaslouží naši lásku a pozornost!

Článek pro vás připravila numeroložka Eliška.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu Kouzelné kameny - Všechny tváře jaspisu

Jaspis se tváří, jako by byl mnoha kameny. Vypadá a účinkuje různě, všechny druhy a barvy jaspisu mají...

Celý článek »