Reklama
 
Reklama
Reklama

Terapie smíchem

Říká se, že nejvíce ztracený je ten den, který jsme se ani jednou nezasmáli. Ať již dáváme tomuto přísloví za pravdu nebo ne. Výzkumy z poslední doby nasvědčují, že smích nejenom omlazuje, ale dokonce léčí.

Terapie smíchem (obrázek)

8. 8. 2018 –  Smích jako dar lidstva

Stejně jako třeba u spánku není ještě docela jasné, proč se vlastně lidstvo směje. Pro skeptiky by se zde hodilo doplnit přísloví - že člověk je jediný tvor, který se směje, i když k tomu má vlastně nejméně důvodů.

Ale otázka, zda je vůbec čemu se smát, je již zase jiné téma. V první řadě by bylo zajímavé zjistit, proč vůbec tímto darem, na rozdíl od jiných živočichů, oplýváme. Jednoznačná odpověď zatím není, ale co se zjistit již podařilo, jsou blahodárné účinky smíchu. Smích v první řadě funguje jako takové osprchování mozku, když jsme přepracovaní nebo pod tlakem, umožní nám se uvolnit a doslova ze sebe setřást negaci. Pokud si dopřejeme například v práci krátkou přestávku u dobrých vtipů, za chvíli můžeme již pracovat s docela jiným elánem nebo nápady.

Na dlouhých přednáškách nebo školeních je toto osprchování mozků často reprezentováno různými vtipnými vsuvkami nebo příběhy, kdy krátký smích osvěží, ale zároveň i uvolní atmosféru. Vedle toho také sbližuje, což je další cenná vlastnost.

Dá se říci, že smích přichází často v situacích, kdy máme nervy napjaté k prasknutí. V této situaci se můžeme setkat s označením typu hysterický smích - jedná se o smích, který vzniká v situacích, jež k smíchu vůbec nejsou. I zde má ale smích jakousi ochranou funkci, snaží se, jak se zdá, nastolit v našem těle zpět rovnováhu.

Smích a jeho proměny

Vedle hysterického smíchu se setkáme i s dalšími typy smíchu, které nejsou také spojeny jenom s pozitivy - je to například smích, jenž často slýcháme z televizní obrazovky u záporných hrdinů, když někoho doběhli. Ovšem tento smích nemá s tím, o kterém je nyní řeč, nic společného, možná jenom práci úst, jinak je mezi smíchem a výsměchem velký rozdíl. Výsměch je spojen s celou řadou negativních pocitů, například mocí, arogancí nebo vzdorem, zatímco smích obvykle nekalkuluje s žádnými dodatečnými pocity - vystačí si prostě s tím, že je něco vtipné nebo absurdní.

Podle aktuálních průzkumů se lidstvo ale bohužel směje čím dál méně, paradoxně se více smějí lidé z chudších vrstev, vícero problémy a s nižším vzděláním než ti, kteří jsou dobře zabezpečeni a mají vyšší vzdělání. A v některých zemích už se lidé kvůli přepracovanosti a požadavku serióznosti téměř nesmějí vůbec.

Číňané mají své lektory smíchu


Přestože výzkumy jednoznačně neprokázaly, proč se vlastně smějeme, daly poměrně potěšující odpověď, na co vše má smích vliv. Mimo jiné se díky němu mládne, protože se při smíchu přirozeně napíná pokožka, která pak není ochablá, a stejný účinek má smích i na hubnutí, protože je do něj zapojena většina svalů.

Tím ale účinky smíchu nekončí - smích podporuje imunitu, působí preventivně i terapeuticky v souvislosti s různými chronickými nebo duševními onemocněními, dělá dobře srdci, a dokonce existují tací, kteří si díky smíchu vyléčili i rakovinu.

O jednom takovém příběhu se dočteme u autorky známých knížek L. L. Hay, jež píše o muži, který se díky smíchu vyléčil z rakovinového onemocnění, a i když po letech onemocněl znovu, zase s mu podařilo díky terapii smíchem tuto zákeřnou nemoc překonat. Autorka poukazuje rovněž na to, že léčení by mělo být co nejradostnější a čím více humoru se nám do něj podaří dostat tím lépe.

V Číně nelenili a pro jistotu začali na tuto činnost shánět rovnou lektory, protože se místní lidé už téměř zapomněli smát. A smích jako takový v sobě skrývá ještě jeden lákavý benefit, který je zvláště ve východních zemích ceněn - a to dlouhověkost, lidé, kteří se rádi a často smějí, se totiž dožívají vyššího věku.

Článek pro vás připravila kartářka Eleanor.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Podzimní svádění podle znamení Podzimní svádění podle znamení

Čas letních lásek je dávno pryč, ale i podzim může být pěkně žhavý! Stačí vědět jak na to - využijte k...

Celý článek »