Reklama
 
Reklama
Reklama

Tři nejobávanější symboly neštěstí

Taky vás umí vyděsit černá kočka? Víte, které jsou nejznámější symboly neštěstí? Máme se jich skutečně obávat, nebo je to jenom pověra?

Tři nejobávanější symboly neštěstí (obrázek)

28. 9. 2020 –  Černá kočka

Nechvalně proslulá černá kočka stojí na jedné z top příček žebříčku nešťastných znamení. Pokud není černá číča zrovna váš domácí mazlíček, pak nejspíš i vy zbystříte pozornost, když vám zkříží cestu. Zarytí milovníci koček jsou nejspíš jedna z mála světlých výjimek, kdo na tuto pověru nevěří. A jak je to s nešťastnou černou kočkou doopravdy?

Černá kočka je tradičním a neodmyslitelným společníkem čarodějnic - a není to náhoda! Kočka je totiž zvíře obdařené tak trochu magickými schopnostmi, intuicí a jedinečnou osobností. Kočka stejně jako čarodějky není poslušná, ale je to individualistka, která si dělá to, co sama chce. Kočky prý vyhledávají negativní geopatogenní zóny a rády právě zde odpočívají, a kočičí vrnění zas údajně disponuje léčivým účinkem - jak na kočku samotnou, tak na „jejího“ člověka.

Černá barva je barvou negativity a temnoty, a tak byla často přisuzována nečistým silám. Dnes už ale víme, že i „temnota“ má svůj pozitivní smysl, tak jako ke dni patří noc, nebo jako znázorňuje černobílý čínský symbol Jin Jang. Vysvětlujte to ovšem středověkému člověku, který žil ve strachu z černé magie a čarodějnic!

K tomu, aby vám černá kočka přinesla smůlu, je prý potřeba, aby běžela z levé strany doprava. Ani to není náhoda - levá strana se totiž odedávna přisuzovala zlu a černé magii. Jak tedy vidíte, pověra o černá kočce je nejspíš pozůstatkem strachu z černé magie!

Havran

I další obávané zvířátko má černou barvu. Podobně jako černá kočka, i havran býval v nejrůznějších legendách společníkem zlomocných sil. Ve skutečnosti se jedná o velmi inteligentního ptáka, ale špatnou pověst si vysloužil kromě své černé barvy též tím, že se často živí pojídáním mršin. Proto je krákající černý havran mnohdy vnímán jako symbol smrti.

K tomu navíc ještě přispívá, že v našich zeměpisných šířkách jsou havrani posly zimy, tedy mrazivého času umírání, nad kterým se taky vznáší zlověstná a smutná atmosféra. I kdybychom si odmysleli všechny pověry, vidět havrana obvykle znamená, že buď někde v okolí leží nějaká mrtvola (dnes už snad jen zvířecí, ale kdysi v době válek a moru... no, nechtějme si to ani představovat!), nebo se podzim chýlí ke konci a na dveře klepe hladové zimní období.

Takže i strach z havranů měl své reálné opodstatnění. Dnes už se jich naštěstí bát nemusíme, a spíš bychom měli ocenit jejich inteligenci, kterou sdílí i s podobnými druhy vránou a krkavcem, a chránit je!

Číslo třináct

A do třetice, co může být obávanější, než zlověstné číslo třináct? Strach z třináctky je v naší společnosti tak hluboce zakořeněn, že dokonce v mnoha hotelích vynechávají toto číslo při číslování pokojů a po dvanáctce následuje rovnou čtrnáctka. Samostatnou kapitolou je pak nešťastný pátek třináctého, který taky souvisí s čarodějnictvím. Pátek byl totiž dnem zasvěceným bohyni Venuši, v dávných dobách také milostné magii a obecně ženskému čarování, což ovšem znamenalo, že právě tehdy měly obávané čarodějnice své eldorádo. Taky se říká, že v správném kruhu čarodějnic by mělo být právě třináct žen.

Ale proč si právě třináctka vysloužila takovou pověst a ne nějaké jiné číslo? Když se podíváte do kalendáře, kolik měsíců vidíte? Dvanáct, samozřejmě. A kolik vidíte úplňků? Taky dvanáct? Špatně. Úplňků je v roce hned třináct, protože lunární měsíc je o pár dní kratší než kalendářní měsíc. Zde se opět dostáváme k „nečisté“ síle ženské magie. Jak všichni víme, ženské tělo je ve svých cyklech sladěno s Měsícem. Většina žen tedy bude mít menstruaci třináctkrát v roce. A to byl kdysi symbol nečistých a tajemných ženských sil!

Existuje ovšem i jiné vysvětlení, proč je třináctka považována za nešťastné číslo, a zajdeme se po něj do křesťanské tradice. U poslední večeře totiž sedělo s Ježíšem u stolu dvanáct učedníků, takže on sám byl ten třináctý. A jak všichni víme, nic dobrého mu to nepřineslo!

Článek pro vás připravila astroložka Mona.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Zimní čas – oblíbený i neoblíbený Zimní čas – oblíbený i neoblíbený

Opět budeme ráno o hodinu později vstávat, těšíte se? Střídání letního a zimního času zřejmě brzy...

Celý článek »