Vznik souhvězdí
Na obloze máme Velký a Malý Vůz, Orion, souhvězdí Štíra i Ryb, ale napadlo vás někdy, odkud vlastně souhvězdí pochází? Poodhalme společně jejich tajemství!
11. 11. 2020 – Existují jen při pohledu ze Země
To, že nám při pohledu na noční oblohu dělají společnost souhvězdí, nám připadá jako samozřejmost. Ale uvědomili jste si někdy, že jednotlivé hvězdy ve stejném souhvězdí od sebe jsou navzájem vzdáleny klidně i stovky světelných let?
Na souhvězdích je pozoruhodné to, že existují jen při pohledu ze Země a ve skutečnosti mezi jednotlivými hvězdami neexistuje žádná další souvislost než ta, že při pohledu ze zemského povrchu se zdánlivě nachází ve stejné části oblohy. Je to něco podobného, jako když stojíte na rozhledně a vyfotíte si vybranou část krajiny, ale ve skutečnosti mezi jednotlivými kopečky, které jsou na fotce vedle sebe, může být vzdálenost spousty kilometrů.
Severní souhvězdí jsou starší než jižní
Nabízí se tedy otázka, jak vlastně souhvězdí vznikla a proč? Odpověď na to proč je docela jednoduchá - pomáhá to orientaci na hvězdné obloze! Když se na ni totiž díváte, přímo se nabízí vytvořit si nějakou „mapku“, kde si všimnete, že hvězdy vytváří určité obrazce, a začne to podněcovat vaši fantazii. Taky se pak mnohem lépe vysvětluje ostatním lidem, kterou část oblohy máte na mysli.
Souhvězdí tak, jak je známe dnes, nevznikla všechna najednou. Nejstarší a nejznámější souhvězdí pocházejí z antických dob, proto také mnoho z nich nese jména postav z antické mytologie, třeba Perseus a Andromeda. Obrazce z hvězd si však vytvářely všechny starobylé civilizace, třeba Egypťané nebo Babyloňané.
Ne všechna souhvězdí lze na obloze vidět najednou. Viditelnost jednotlivých souhvězdí se mění během roku, například takový Orion v létě na obloze nespatříte, zatímco jiná souhvězdí, třeba Malý a Velký Vůz, jsou u nás vidět celoročně. Ty však pro změnu nemáte šanci nikdy spatřit z jižní polokoule. Možnost pozorovat jednotlivá souhvězdí na obloze se totiž dramaticky liší podle toho, kde se nacházíte na zemském povrchu! Rozlišujeme tudíž severní a jižní oblohu, z nichž každá má svá vlastní souhvězdí. Od nás například nikdy nemůžeme spatřit Jižní Kříž, který dělá nerozlučnou společnost protinožcům. Mnoho souhvězdí je vidět z obou polokoulí, ale nikoliv po celý rok. Všechna existující souhvězdí je možné někdy během roku spatřit pouze z rovníku.
Nejstarší souhvězdí jsou ta na severní obloze. Souhvězdí jižní oblohy vznikala mnohem později, jak se zvyšovaly cestovatelské a mořeplavecké možnosti. Ty nejstarší a nejtradičnější souhvězdí jsou většinou složená z hodně jasných a nápadných hvězd, třeba Orion. Naproti tomu, nenápadná souhvězdí z méně zářivých hvězd vznikla později na doplnění mapy oblohy. Definitivní podobu dostal dnes používaný systém souhvězdí v roce 1925 a zahrnuje dohromady 88 souhvězdí.
Proč na souhvězdích záleží v horoskopu?
Možná se zeptáte, proč jsou souhvězdí tak důležitá v astrologii a horoskopech, když existují jen zdánlivě, pro pozorovatele na Zemi. Jak je možné, že to, co je v podstatě lidským výmyslem, by mělo určovat naši povahu a životy?
Odpověď je překvapivě jednoduchá. To, co určuje horoskop, nejsou hvězdy v souhvězdích jako takové. Je to spíš daná část oblohy, daný směr a strana, a dvanáct souhvězdí má spíš symbolický smysl. Antičtí astrologové si jimi v podstatě označili, kterou stranu a část oblohy mají na mysli. To, co je opravdu důležité, je pohyb planet, Slunce a Luny přes tato souhvězdí. Planety jsou totiž k Zemi mnohem blíž, a tak jejich energie mohou na nás přímo působit. Zatím se neví přesně jak, ale funguje to. Možná nějaký druh magnetismu? Věda to nejspíš jednoho dne zjistí!
Zatím nám může stačit, že souhvězdí jsou krásný a praktický vynález. Vzpomeňte si na jejich příběh, když se budete příště dívat třeba na Velký Vůz!
Co pro vás chystá poslední měsíc roku? Tarotové karty přinášejí poselství plná lásky, úspěchů i...
Celý článek »