Reklama
 
Reklama
Reklama

Znáte nejmagičtější bájná zvířata?

Historie lidstva je opředena tajemnými bájemi a pověstmi, kde figurují magická zvířata s fantastickým vzhledem, silou i schopnostmi. Podívejme se na nejproslulejší bájné tvory!

Znáte nejmagičtější bájná zvířata? (obrázek)

12. 3. 2018 –  Bazilišek

Mytický tvor, jehož název je spjat s řeckým souslovím „malý král“ či „králíček“ je podle antických dějin had velký asi 30 centimetrů a má na hlavě diadém. Drak s kohoutí hlavou a ostruhami je ničitel. Žije na poušti a pyšní se destruktivními schopnostmi. Dle antických legend může být zabit pouze pomocí pohledu do zrcadla. Rovněž se říká, že ho odpuzuje levandule či routa. Poprvé se v literatuře objevil bazilišek ve Starém zákoně. Dnes je známý z knihy J. K. Rowlingové, Harry Potter.

Jednorožec


Bájné zvíře je pro mnoho z nás známé jako kůň či antilopa s dlouhým a šroubově krouceným rohem. Jedná se o symbol čistoty, panenství a síly. Jednorožec je věhlasný jako štítonoš britského státního znaku. Figuruje na prastarých pákistánských pečetích, asi 2500 př. n. l. a první písemná zmínka pochází z 5. století př. n. l. Jeho roh měl prý léčivé až kouzelné vlastnosti. V literatuře se objevuje ve fantasy filmech.

Fénix

Magický tvor, bájný pták, o němž se mluví v mytologiích po celém světě, je známý tím, že zemře spálením sebe sama a zrodí se ze svého popela. Prvním Fénixem byl egyptský pták Bennu, který je vyjevován jako volavka anebo sokol s volavčí hlavou. Podle historika Hérodota se objevuje jednou za 500 let v chrámu v Héliopoli. Tam shoří a zrodí se jako mladý pták.

Harpyje

Napůl žena, napůl pták, to je popis děsivého tvora, který byl ve starověkém Řecku přirovnáván k bouři a mračnům. K lidem zabijácké bytosti se po čase špatně popisují a jejich počet není jasný. Jejich rodiče, mořský bůh Thaumás a bohyně Élektra, stvořili zrůdy. Často jsou přirovnávány k antickým Sirénám, tedy ženám s křídly. Harpyje bývá v heraldice vyobrazována jako postava orla s dívčím obličejem a poprsím.

Meluzína

Jedná se o mytologickou vílu, jež má místo nohou hadí ocas. Podle pověstí se zjevuje ve Francii, na hradě v Lusignanu. Poprvé o ní píše knihař Jan z Arrasu v roce 1330, ve spisu Historie o Meluzíně. S Meluzínou souvisejí bájné bytosti, jako jsou drak, mořská panna, bílá paní, siréna, nymfa či bánší.

Kentaur


Bájná bytost, o niž se povídalo v řecké mytologii, je napůl člověk a napůl kůň. Divocí tvorové, kterým nechyběla odvaha, byli jen stěží osedlatelní. Jízda na nich byla veliká čest. Byli pověstní násilnictvím, ale kentaur Cheirón byl naopak chytrý a byl vzorem statečnosti a mužnosti. O kentaurech se dočtete ve fantasy knihách, Letopisy z Narnie, Harry Potter.

Sfinx

Tvor známý ze starověkého Egypta měl tělo lva a hlavu berana, člověka anebo sokola. V dnešní době je sfinx neboli sfinga ztělesněním záhadnosti ženy. Ve starověkém Řecku byla sfinx gigantická nestvůra s hlavou a hrudí nahé ženy. Nechyběl lví ocas a orlí křídla. Sourozenci stvoření byli dvouhlavý pes Orthos, tříhlavý pes Kerberos, tvor s hadím tělem a devíti dračími hlavami Hydra a obluda s tělem lva, uprostřed s podobou kozy, vzadu draka, Chiméra. Její výsostí byl oheň vyprskující ze tří tlam.

Článek pro vás připravila kartářka Šarlota.

Chcete se dovědět více?

Zavolejte našim poradcům na tel: 906 707 707

Jak slaví vánoční svátky Blíženec, Rak, či Váhy aneb ne všichni sledují pohádky a pojídají cukroví Jak slaví vánoční svátky Blíženec, Rak, či Váhy aneb ne všichni sledují pohádky a pojídají cukroví

Vánoce jsou časem klidu, míru a lásky. Lidé si dávají dárky pro radost a užívají si drahocenné dny...

Celý článek »